Fundacja Progresja

Organizacja pożytku publicznego - KRS 0000378180

Wesprzyj nas...

Pomóż nam pomagać innym.

Przekaż darowiznę1,5% dla Progresji

80 milionów mieszkańców Unii Europejskiej to osoby z niepełnosprawnością. W 2030 roku będzie to 120 milionów. Z myślą o nich i o rosnącej grupie osób starszych powstaje Europejski Akt o Dostępności.

 

Jego celem jest ujednolicenie przepisów dotyczących dostosowywania produktów i usług. Zadanie promowania tego aktu i angażowania w niego jak największej liczby przedstawicieli wszystkich środowisk wzięli na siebie europosłowie Marek Plura i Krzysztof Hetman.

Europejski Akt o Dostępności to dyrektywa, która ma obejmować zasady dostosowania m.in. usług bankowych i bankomatów, komputerów i oprogramowania, telefonów, urządzeń telewizyjnych i usług audiowizualnych, handlu elektronicznego, a po części także transportu na terenie całej Unii Europejskiej. Celem tej dyrektywy ma być ujednolicenie standardów usług i produktów tak, by od Lubelszczyzny po Dolinę Tagu osoby z niepełnosprawnością mogły cieszyć się dostępnością. O korzyściach i wyzwaniach związanych z Aktem rozmawiano podczas konferencji „Europa Bez Barier” w Lublinie 9 czerwca 2017 r, którą możesz obejrzeć na platformie YouTube.com.
 
Leki i Captcha
- Chcemy, by wyznacznikiem naszej europejskiej cywilizacji, unijnego standardu i stylu życia stała się dostępność – streścił swój poglad na temat Aktu o Dostępności europoseł Marek Plura. – Ta dyrektywa będzie skłaniała przedsiębiorców do tego, by brali pod uwagę potrzeby swoich klientów z rożnymi ograniczeniami. Naszym zadaniem jest to, by prowadzić dialog między aktorami tego działania, ale też uświadamiać korzyści, jakie z wprowadzenia tego aktu uzyskają.
 
Europoseł wskazał dwa przykłady, które pokazują, jak proste rozwiązanie lub jego brak może wpływać na jakość życia np. osób niewidomych. Jednym z nich są napisy w alfabecie Braille'a na opakowaniach leków, co umożliwia samodzielne ich stosowanie osobom niewidomym. Bez tego musiałyby one prosić o kogoś pomoc, by zażyć odpowiednie leki. Rozwiązanie to jest w tej chwili standardem i stosują je wszystkie firmy farmaceutyczne. Niestety, prawie równie powszechne są rozwiązania utrudniające życie. Wszelkim zasadom dostępności cyfrowej przeczy np. mechanizm Captcha.
 
- To często spotykana np. przy robieniu zakupów przez internet czy wypełnianiu formularzy informacja „wpisz kod z obrazka” – tłumaczył Marek Plura. – Tymczasem osobie niewidomej przez program czytajacy przekazywane jest wszystko to, co jest tekstem, oprócz właśnie tego, co umieszczono na obrazku.
 
Europoseł wskazał, że zapisy Aktu o Dostępności dotyczące usług cyfrowych usuną na zawsze tego typu problemy.


źródło: www.popon.pl