Państwa UE ze stanowiskiem w sprawie reformy praw pasażerów kolei

Ministrowie transportu państw UE wypracowali w poniedziałek, 2 grudnia, porozumienie w sprawie reformy praw pasażerów kolei. Zyskać mają przede wszystkim osoby z niepełnosprawnością. Zharmonizowane mają zostać przepisy dotyczące klauzuli siły wyższej, zwalniającej z konieczności odszkodowań.

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – duże wydarzenie w Słupsku

Zapraszamy mieszkańców Słupska, dla których tematyka niepełnosprawności jest ważna i bliska, wszystkich tych, którzy interesują się potrzebami osób z niepełnosprawnościami lub sami doświadczyli niepełnosprawności na Międzynarodowy Dzień Osoby Niepełnosprawnej, który odbędzie się 3 grudnia 2019 w sali 211 Urzędu Miejskiego w Słupsku, w godz. 11.00- 14.30.

Czytaj więcej...

Komunikat w sprawie wykazywania efektu zachęty

W związku z pojawiającymi się informacjami prasowymi odnośnie zmiany przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych  stanowiska w sprawie stosowania art. 26b ust. 4 i 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tzw. efekt zachęty wykazywany metodą jakościową) uprzejmie informujemy, że podtrzymuje swoje wcześniejsze wyjaśnienia w tej sprawie.

Czytaj więcej...

Choroby rzadkie. Bez Planu, za to z nadzieją

Na sto osób statystycznie osiem zmaga się z jedną z ponad 8 tysięcy chorób rzadkich. Brak dostępu do diagnostyki i nowoczesnej terapii, chroniczny niedobór specjalistów i ogromne koszty leczenia – to rzeczywistość pacjentów z chorobami rzadkimi.

Czytaj więcej...

Aplikacja zaalarmuje, pokaże przeszkodę lub zamieni dźwięk na napisy

Opaska, która wibracjami alarmuje osobę niesłyszącą o niebezpieczeństwie, aplikacja sygnalizująca osobom niewidomym przeszkody na drodze oraz system przekształcający dźwięk na napisy, co umożliwia odbiór mediów osobom głuchym – to rozwiązania, które zyskały największe uznanie w oczach jurorów podczas drugiej edycji Hackathonu+.

Czytaj więcej...

Rachunek bankowy wykazywany we wnioskach Wn-D/Wn-U-G/Wn-U-A

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sygnalizuje, iż we wnioskach składanych w związku z ubieganiem się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych lub refundację składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazywać rachunek bankowy należący do wnioskodawcy (tj. pracodawcy, niepełnosprawnego przedsiębiorcy lub rolnika).

Czytaj więcej...

Ponad 300 mln zł na zwiększenie na uczelniach dostępności dla osób z niepełnosprawnością

Ponad 300 mln zł przeznaczy w sumie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowania 85 projektów, które zwiększą dostępność na uczelniach dla osób z niepełnosprawnościami. Środki przyznano w ramach konkursu „Uczelnia dostępna”.Rozstrzygnięty właśnie konkurs jest jednym z działań w ramach rządowego Programu „Dostępność Plus".

Czytaj więcej...

Planszówki pomagają zachować sprawność umysłu

Osoby grające w gry planszowe i karciane cechują się lepszym funkcjonowaniem poznawczym w podeszłym wieku nawet, jeśli późno zaczęły – wynika z badania opublikowanego na łamach „Journals of Gerontology: Series B”.

Czytaj więcej...

Zmiany w Solidarnościowym Funduszu Wsparcia. Senatorzy wesprą organizacje

21 listopada Sejm przyjął projekt ustawy zmianujący Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Fundusz Solidarnościowy, który oprócz finansowania programów wspierających osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów, finansowałby m.in. wypłatę rent socjalnych i trzynastych emerytur.

Czytaj więcej...

Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive