Do 15 sierpnia można zgłosić organom samorządu terytorialnego propozycje zmian siedzib obwodowych komisji wyborczych w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 9 października.

Za kilka dni mija termin zgłaszania propozycji zmian lokali  z barierami architektonicznymi na pomieszczenie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Muszą one stanowić 1/5 wszystkich lokali na terenie każdej gminy. Propozycje te ma prawo zgłosić każdy, a władze miejscowości mają obowiązek umieścić zgłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej. Jednak nie musi przyjmować ich wszystkich i wdrażać.

- Ustawa usprawniająca kodeks wyborczy mówi, że termin składania propozycji zmian lokali wyborczych mija na 55 dni przed wyborami, czyli w dniu wolnym od pracy. Z tego powodu chcę stanowczo podkreślić, że termin ten, w ocenie legislatorów sejmowych pełni jedynie funkcję swoiście instruktażową i nie trzeba go traktować ostatecznie. Jeżeli organizator wyborów, wykaże dobrą wolę i po 15 sierpnia zechce przyjąć uwagi swych niepełnosprawnych współobywateli, to do 25 sierpnia będzie mógł zmienić siedziby obwodowych komisji wyborczych na bardziej dostępne - mówi poseł Marek Plura.

Dokładne wytyczne dotyczące wyglądu dostosowanego lokalu wyborczego (bez barier architektonicznych) mieści się w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl