314,2 tys. – tyle od lipca 2014 do początku grudnia 2015 roku wydano nowych kart parkingowych. Oznacza to, że liczba osób uprawnionych do parkowania na tzw. kopertach spadła dwu- lub nawet trzykrotnie.

Według szacunków, kart parkingowych wydanych zgodnie ze starymi przepisami mogło być od 650 tys. do nawet 900 tys. Wśród tej liczby nie brakowało będących w ciągłym użyciu dokumentów należących do osób, które ich niepotrzebowały, a nawet do zmarłych (w samej tylko Warszawie takich „odziedziczonych kart było około 9 tysięcy). Ogromny spadek liczby kart parkingowych jest efektem bardzo surowego podejścia do ich wydawania.
 
Zaostrzone kryteria
 
W myśl obowiązujących obecnie przepisów, z prawa do uzyskania karty parkingowej skorzystać mogą:
 
osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna),
osoby do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
placówki zajmujące  się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Tymi zaostrzonymi kryteriami posługiwały się zespoły orzecznicze, które decydowały o przyznawaniu uprawnień do posługiwania się kartami parkingowymi.
 
W ciągu roku od wejścia w życie nowych przepisów kart parkingowych wydano zaledwie 212,5 tys. Wtedy też (30 czerwca 2015 r.) upłynął termin ważności starych kart parkingowych. Do końca listopada 2015 roku (dane za grudzień nie zostały jeszcze zliczone) ta liczba wzrosła do około 314,2 tys.
 
Źródło: www.niepelnosprawni.pl