Polska wydaje na promocję zatrudnienia osób z dysfunkcjami więcej niż inne kraje z naszego regionu. Jednak programy aktywizacyjne i zachęty dla przedsiębiorców nie pomagają – z roku na rok spada ich poziom aktywności zawodowej.
Z kwartału na kwartał spada liczba osób niepełnosprawnych, które są aktywne zawodowo. Z danych GUS wynika, że w 2014 roku pracował prawie co piąty niepełnosprawny, a w III kwartale 2016 roku - nieco ponad 13 proc. W tym samym czasie współczynnik aktywności zawodowej spadł z nieco ponad 18 proc. do 16 proc. Na wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych Polska wydaje rocznie 3 mld zł. To więcej niż inne kraje europejskie, w których średnio co druga osoba niepełnosprawna posiada pracę. Co więcej, z danych Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie wynika, że w Polsce nadal jest utrzymywany segregacyjny podział pracy. Segregacja ta dotyczy zarówno ofert zakładów pracy gdzie mogą znaleźć zatrudnienie osoby niepełnosprawne, jak i miejsc pracy/zawodów, które są im proponowane. Dlatego niepełnosprawni najczęściej otrzymują zatrudnienie w zakładach pracy chronionej.
Tymczasem, według różnych szacunków około 2 miliona osób niepełnosprawnych mogłoby pracować. Łączne, roczne koszty budżetu państwa związane z utratą możliwości pracy jedynie przez osoby chorujące na trzy wybrane choroby przewlekłe: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycę oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna, wynoszą ponad 9,5 mld zł rocznie.
 
 
źródło: www.popon.pl