image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

Klub PiS chce odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu ustawy posłów PO o pomocy osobom niesamodzielnym, który zakłada m.in. wprowadzenie „urlopu wytchnieniowego” dla opiekunów tych osób.

Posłowie zajęli się we wtorek, 2 października, poselskim projektem ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu chce klub PiS. Posłanka tego klubu Urszula Rusecka powiedziała, że propozycja zawiera „wiele niespójności”.

Reakcje innych partii
- Za dalszymi pracami nad propozycją opowiedziała się Nowoczesna – poinformowała Kornelia Wróblewska (N).

- Proponowane rozwiązania popiera klub PSL-UED – zapowiedział poseł Krystian Jarubas (PSL-UED).

Posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz powiedziała, że propozycja to systemowe i kompleksowe rozwiązania w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi.

- Jest efektem kilkuletniej pracy grupy roboczej, która powstała przy klubie PO – mówiła. – Projekt nie eliminuje żadnego z dotychczasowych świadczeń, wprowadza natomiast nowe świadczenia z tytułu niesamodzielności. Jest to świadczenie pielęgnacyjno-opiekuńcze, refundacja kosztów teleopieki, refundacja kosztów usług pielęgnacyjno-opiekuńczych. Podstawą zakwalifikowania się do świadczeń ma być jedynie uzyskany w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności stopień niesamodzielności – powiedziała posłanka PO.

Założenia projektu
Projekt zakłada, że rodziny i same osoby niesamodzielne będą mogły dysponować specjalnym czekiem opiekuńczym o wartości 1000, 800 lub 600 złotych miesięcznie. Wysokość „czeku opiekuńczego”, według projektu PO, zależałaby od orzeczonego stopnia niesamodzielności

Proponowane przepisy zakładają wprowadzenie m.in. „urlopu wytchnieniowego” dla wszystkich osobiście opiekujących się osobami niesamodzielnymi, elastyczny czas pracy i ochronę w pracy dla opiekunów osób niesamodzielnych, a także urlop opiekuńczy do 6 miesięcy w celu sprawowania opieki, możliwy do uzyskania za zaświadczeniem lekarskim o potrzebie opieki. Według posłów PO półroczny urlop pozwalałby „powrócić do pracy tym wszystkim, którzy chwilowo będą zobowiązani do tego, żeby się zająć swoimi bliskimi”.

Ponadto projekt PO zakłada też legalizację zatrudnienia opiekunów nieformalnych oraz opłacenie „abonamentu teleopieki”. Według szacunków Platformy, nowe przepisy mogłyby objąć 61 proc. wszystkich opiekujących się osobami niesamodzielnymi.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Wpłać online

800 200 258BEZPŁATNA INFOLINIA PION kontakt z psychologiem

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.
Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive