image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

Pod koniec września br. w Polsce zarejestrowanych było 948,9 tys. bezrobotnych. Dla porównania, w tym samym okresie w 2017 r. było ich 1,2 mln. – To absolutny rekord.

Począwszy od 1991 r. wskaźnik bezrobocia we wrześniu nigdy nie był tak niski – zaznacza minister Elżbieta Rafalska. Co ciekawe, osób pozostających bez pracy było we wrześniu nawet mniej niż w sierpniu.

Okazuje się, że wbrew intuicyjnym przewidywaniom koniec wakacji nie przyniósł wzrostu bezrobocia. We wrześniu br. wskaźnik bezrobocia był taki sam, jak w sierpniu, a liczba zarejestrowanych osób pozostających bez pracy spadła o 9,7 tys.
– To absolutny rekord. Począwszy od 1991 r. wskaźnik bezrobocia we wrześniu nigdy nie był tak niski – zaznacza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

I faktycznie, w tym samym okresie w ubiegłym roku bezrobotnych było 1,2 mln osób (spadek o 15,1% w 2018 r.), a w roku 2015 – 1,54 mln.

Z danych MRPiPS wynika, że największe procentowe spadki zanotowano we wrześniu br. w województwach: podkarpackim (o 2 %, 1,6 tys. osób), wielkopolskim (1,9%, 1 tys. osób), mazowieckim (1,6%, 2,2 tys. osób) i opolskim (1,6%, 0,3 tys. osób). W sumie bezrobocie spadło w 13 województwach. Bezrobotnych przybyło natomiast nieznacznie (o ok. 0,6-0,8%) na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w Zachodniopomorskiem.

A po wakacjach – do pracy

– Jak wynika z sygnałów, które otrzymujemy z urzędów pracy, spadek liczby bezrobotnych we wrześniu spowodowany był w głównej mierze większą liczbą osób wyrejestrowanych z powodu podjęcia pracy, co związane jest z kontynuacją części prac sezonowych w okresie wczesnej jesieni – wskazuje minister Elżbieta Rafalska.

Drugim powodem jest aktywizacja dotychczas bezrobotnych. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędów pracy przez pracodawców wyniosła we wrześniu 117,7 tys. W porównaniu do sierpnia to spadek o 13,6 tys., czyli 10,3%.

Spadek liczby wolnych miejsc pracy zanotowano w ubiegłym miesiącu w 14 województwach – od 1,7% w województwie warmińsko-mazurskim (spadek o 0,1 tys. ofert) do 23,9% w województwie mazowieckim (spadek o 4,5 tys.). Ofert przybyło natomiast w województwie opolskim (o 3,1%, 0,1 tys. ofert) i wielkopolskim (11%, 0,9 tys. ofert).

Procenty, procenty

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu br. 5,8%. To tyle samo, co w miesiącu poprzednim. W tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano nieznaczny spadek – z 7% w sierpniu do 6,8% we wrześniu 2017 r.

We wrześniu br. spadek stopy bezrobocia, w granicach od 0,1 do 0,2 punktu procentowego, odnotowano w 10 województwach. Najsilniej natężenie bezrobocia spadło w województwie podkarpackim (o 0,2 pkt proc.). W 5 województwach (kujawsko-pomorskim, łódzkim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim) nie uległo zmianie.
– Najniższa stopa bezrobocia na poziomie 3,2% utrzymuje się w Wielkopolskim, najwyższa – 9,9% - na Warmii i Mazurach. Wrzesień to trzeci z kolei miesiąc, w którym stopa bezrobocia w żadnym województwie nie osiągnęła 2-cyfrowego poziomu. Bardzo nas to cieszy – podkreśla szefowa MRPiPS.

źródło: www.mpip.gov.pl

Wpłać online

800 200 258BEZPŁATNA INFOLINIA PION kontakt z psychologiem

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.
Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive