image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Innowacyjną endoprotezę ramienia OVO amerykańskiej firmy Arthrosurface wszczepiono we wtorek, młodemu, niewidomemu od urodzenia pacjentowi Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Był to pierwszy w Polsce, a drugi w Europie przypadek zastosowania tego implantu.

Operację w Oddziale Klinicznym Ortopedii i Rehabilitacji Szpitala Uniwersyteckiego przeprowadził zespół pod kierunkiem ortopedy, specjalisty chirurgii barku lek. Jakuba Ślusarskiego. Asystował mu członek zespołu Arthrosurface Don Simoncini ze szpitala Newton Wellesley Hospital (USA), który jest bliskim współpracownikiem dr. Johna Uribe - wynalazcy i propagatora tej techniki.

Nowoczesna endoproteza powierzchniowa została założona u 27-letniego niewidomego od urodzenia Marcina, który ukończył z wyróżnieniem dwie szkoły muzyczne, gra m.in. na fortepianie, harmonii, akordeonie. Na skutek chorób towarzyszących u młodego mężczyzny rozwinęła się zaawansowana artroza stawu ramiennego. Skutkiem tego było ograniczenie ruchomości stawu i przewlekły ból - nie reagujący na leki przeciwbólowe.

Ramię po operacji
Jak powiedział dziennikarzom Jakub Ślusarski, ten implant po raz pierwszy został wszczepiony w Polsce i po raz drugi w Europie. W USA takie endoprotezy są powszechniejsze.

- Innowacyjność operacji polega na tym, że wymieniamy wyłącznie zniszczoną warstwę chrząstki. Dotychczasowe protezy były większych konstrukcji, przez co bardziej ingerowały w naturalną kość – wyjaśnił Ślusarski.

Operacja z wykorzystaniem amerykańskiego implantu jest znacznie bardziej oszczędzająca, przeprowadzona szybciej i z zachowaniem sprawności mięśni. Implant jest nieporównywalnie mniejszy niż tradycyjnie stosowane. Dla pacjenta oznacza to mniejsze cięcie i mniejszy uraz operacyjny. Po operacji pacjent nie wymaga noszenia unieruchomienia, a jedynie prostego temblaka. Pobyt w szpitalu trwa jeden, dwa dni a procedura pozwala na szybkie usprawnianie. Rehabilitacja rozpoczyna się po kilku dniach od zabiegu.

- Operacja była konieczna dlatego, że prawa ręka jest bardzo potrzebna. Operacja się udała, jesteśmy w dobrych rękach – powiedziała dziennikarzom mama pacjenta, Barbara Wójcik.Innowacyjną endoprotezę ramienia wszczepiono w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.