Wszystkim biorącym udział w konsultacjach publicznych dotyczących projektu dokumentu pn. „Kierunki działań (…)” w 2020 roku serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i konstruktywną współpracę! Szczególne podziękowania kierujemy do osób niepełnosprawnych i realizatorów programu, dla których program jest instrumentem pomocy lub codziennej pracy.

Dziękujemy za Państwa aktywność i odpowiedzialność, które służą całemu środowisku osób niepełnosprawnych i coraz lepszej realizacji wyznaczonych celów programu. 

Staraliśmy się uwzględnić jak najwięcej zgłoszonych postulatów, które dotyczyły opiniowanego projektu. Mamy nadzieję, że wiele uwzględnionych przez Fundusz uwag i propozycji, przyniesie jak najwięcej korzyści osobom niepełnosprawnym oraz w oczekiwany przez naszych partnerów sposób, usprawni realizację programu. 

Część zgłoszonych postulatów, dotyczących rozszerzenia kręgu adresatów pomocy, czy rozszerzenia oferty pomocy o kolejne formy wsparcia, nie mogła zostać uwzględniona z powodów formalnych, gdyż ich wprowadzenie wymagałoby uprzedniej zmiany treści programu, co leży w kompetencjach wyłącznie Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Niemniej dziękujemy za wskazanie obszarów wymagających ewentualnej interwencji. Zgłoszone propozycje w tym zakresie, a także argumenty użyte w ramach konsultacji, mogą być analizowane i wykorzystywane w trakcie innych prac projektowych. 

Bieżący rok jest przełomowy, jeśli chodzi o realizację programu.  

Po pierwsze, Fundusz zagwarantował rekordowy budżet na realizację programu 
(181,5 mln zł). 

Po drugie, w bieżącym roku znacząco ułatwiamy osobom niepełnosprawnym ubieganie się o pomoc w ramach programu, gdyż od dnia 1 marca br. wniosek o dofinansowanie składa się przez Internet w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) - bez straty czasu, wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier. Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy mogą korzystać w naszym systemie także z innych form pomocy w zakresie złożenia wniosku: kreatora ułatwiającego aplikowanie o środki, infolinii, a także mobilnego asystenta osoby niepełnosprawnej oraz pracownika PFRON w punktach informacyjnych SOW, zlokalizowanych we wszystkich wojewódzkich oddziałach PFRON. 

Wszystkie osoby niepełnosprawne gorąco zachęcamy do założenia Profilu Zaufanego na platformie ePUAP i złożenie wniosku o dofinansowanie w formie elektronicznej, z użyciem systemu SOW. Złożenie wniosku o dofinansowanie w systemie SOW może być pierwszym, ale jakże ważnym krokiem zmierzającym do korzystania z zalet całej gamy usług i instrumentów dostępnych w przestrzeni publicznej dla posiadaczy podpisu elektronicznego/Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. Więcej informacji o tym, jak zakłada się Profil Zaufany, włącznie z filmem instruktażowym znajdują się na portalu SOW. 

a także:
•na Portalu Profilu Zaufanego,
•na Portalu OBYWATEL.GOV.PL
•na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji

System SOW przewiduje znakomite ułatwienia i uproszczenie wszelkich procedur związanych z aplikowaniem o pomoc i realizacją programu, co powinno przyspieszyć także realizację wniosków i uzyskanie pomocy. 

System SOW, wyposażony we wszystkie potrzebne formularze i wzory, m.in.: wniosków o dofinansowanie, umów dofinansowania, korespondencji oraz w inne funkcjonalności, ułatwi realizację programu. Wszystkie dokumenty niezbędne do złożenia wniosku lub zawarcia umowy dofinansowania lub rozliczenia dofinansowania, Wnioskodawca może skanować/powielać w formie elektronicznej i takie będą podstawą oceny formalnej i merytorycznej wniosku oraz zawarcia umowy i rozliczenia dofinansowania. 

Dołożyliśmy wszelkich starań, by zminimalizować zakres danych wymaganych do zarejestrowania wniosku. Dużym ułatwieniem będzie możliwość wykorzystywania wprowadzonych danych w przyszłości – w trakcie aplikowania o kolejne wsparcie ze środków PFRON. 

Jesteśmy otwarci na Państwa uwagi i sugestie dotyczące możliwości dalszego doskonalenia funkcjonowania Systemu SOW. 

Kierunek pomocy

źródło: www.pfron.org.pl