W przypadku, gdy osoba niepełnosprawna odzyskała część VAT w związku z remontem mieszkania, a teraz wydatki na ten sam cel chce odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, będzie musiała pomniejszyć odliczenie w PIT o odzyskany VAT.
Niepełnosprawny podatnik z tytułu narządu ruchu, który był zmuszony do dokonania adaptacji mieszkania zgodnie z potrzebami wynikającymi ze swojej niepełnosprawności, na podstawie poniesionych kosztów skorzystał z możliwości zwrotu VAT.

Nasuwa się pytanie, czy w związku z tym podatnik korzystając z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej, powinien pomniejszyć dokonane odliczenie o kwotę tego zwrotu?

Tak. Odliczeniu z tytułu ulgi rehabilitacyjnej podlega różnica między kwotą zapłacona za materiał budowlany a kwotą otrzymanego zwrotu części wydatków. Wydatki na cele rehabilitacyjne są odliczane od dochodu, jeśli nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Dotyczy to również kwot zwróconych stosownie do postanowień ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Natomiast jeżeli w tym samym roku podatkowym podatnik kupił materiał budowlany, który uprawnia do odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej oraz z tytułu dokonanego zakupu, otrzymał zwrot części wydatków odpowiednio do postanowień ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków powiązanych z budownictwem mieszkaniowym, w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczana jest różnica między kwotą zapłaconą za materiał budowlany a kwotą otrzymanego zwrotu części wydatków.

Pamiętajmy, że PIT za 2010 rok należy rozliczyć do 2 maja 2011 r.

Źródło: www.podatki.gazetaprawna.pl