Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika, ustawa o psie - przewodniku, renty dla medalistów paraolimpijskich - to działania wymieniane przez PO, które zostały zrealizowane w tej kadencji na rzecz osób niepełnosprawnych. W planach są już kolejne działania, m.in. głosowanie korespondencyjne.
Jak ocenia wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska, przez ostatnie lata PO zrobiła dużo dla osób niepełnosprawnych, poprawiając ich sytuację. Przypomina też o gmachu Sejmu, który został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością i mogą oni teraz np. zabierać głos z mównicy głównej.

Sławomir Piechota dodatkowo wymienił przyznanie rent olimpijskich medalistom igrzysk paraolimpijskich, a także ustawę o psie-przewodniku. Podkreślił, że osoba korzystająca z pomocy takiego psa ma prawo wstępu razem z nim do wszelkich obiektów użyteczności publicznej. Piechota wspomina również o przyjętym za rządów PO kodeksie wyborczym, który umożliwia osobom niepełnosprawnym głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika. Platforma chce umożliwić też niepełnosprawnym głosowanie korespondencyjne i wprowadzić nakładki na karty do głosowania z wydrukiem w alfabecie Braille'a. Klub planuje także, aby materiały wyborcze były przesyłane osobom niepełnosprawnym do domu.

Politycy PO informują też o ukończeniu prac nad projektem ustawy o języku migowym, który zakłada m.in. równouprawnienie języka migowego w życiu publicznym, głównie w urzędach i w systemie powiadamiania ratunkowego. Ponadto trwają prace nad ustawą, wg której niepełnosprawny kandydat startujący w konkursie na urzędnicze stanowisko - jeśli spełnia wszystkie wymagania - miałby mieć preferencje zatrudnienia do czasu, kiedy ta instytucja wypełni ustawowy obowiązek zatrudnienia minimum 6% osób niepełnosprawnych.

Oprócz tego do swoich dotychczasowych dokonań PO zalicza podniesienie świadczenia pielęgnacyjnego, wzrost liczby niepełnosprawnych podejmujących prace czy uproszczenie systemu przekazywania 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.

PO nie udało się wprowadzić ustawy antydyskryminacyjnej. Zdaniem Piechoty regulacje te kolidowałyby z wieloma rozwiązaniami już obowiązującymi - dlatego pojawiło się bardzo dużo zastrzeżeń zgłaszanych przez poszczególne ministerstwa.

5 maja obchodzono Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec nierównego traktowania osób z niepełnosprawnością w pracy, urzędzie jak i w życiu codziennym.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl