image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt


Niepełnosprawne dziecko musi mieć zapewniony transport z jego domu rodzinnego do domu pomocy społecznej, w którym ma być umieszczone.

Gmina, która decyzją sądu rodzinnego kieruje dziecko do domu opieki społecznej, musi przeprowadzić rodzinny wywiad środowiskowy. Za jego pomocą można sprawdzić, czy najbliżsi członkowie rodziny dziecka mogą ponosić częściowe koszty jego pobytu w placówce. Wywiad może być przeprowadzony już po wydaniu decyzji o umieszczeniu nieletniego w domu pomocy społecznej, ale nie później niż w ciągu miesiąca od tej daty.

Jest to możliwe dzięki rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej, dotyczącego szczegółowego sposobu i trybu kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w domu pomocy społecznej. Ponadto wydanie decyzji o umieszczeniu w placówce dziecka nie wymaga złożenia wniosku o skierowanie do niej. Pozwala to na przyspieszenie i uproszczenie procedury, które są związane z umieszczeniem w domu pomocy społecznej.

Według Grażyny Foszcz-Mireckiej, dyrektor MOPS w Kołobrzegu, szybsze procedury w uzasadnionych przypadkach powinny być stosowane tez w razie kierowania dorosłych do domu pomocy społecznej. Szczególnie w sytuacji, gdy wymagają oni pilnego umieszczenia w placówce, a ośrodek pomocy społecznej nie może ustalić, czy są członkowie rodziny, z którymi trzeba przeprowadzić wywiad środowiskowy.

Rozporządzenie też określa, która instytucja odpowiada za transport dziecka. Jeżeli nieletni przed orzeczeniem sądu przebywał w innej placówce, np. domu dziecka, to za przewiezienie go do domu pomocy społecznej odpowiada instytucja, w której do tej pory przebywało. W przypadku, gdy dziecko do tej pory było w domu rodzinny, za transport odpowiada dom pomocy społecznej.

Źródło: www.praca.gazetaprawna.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.