Na czwartkowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds.osób niepełnosprawnych poinformował, że dofinansowanie do zatrudnienia na otwartym rynku pracy oraz w zakładach pracy chronionej otrzymuje 230 tys. niepełnosprawnych.

Konferencja miała miejsce 16 czerwca w Warszawie z okazji 20-lecia systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Jak podkreśla Jarosław Duda, ogromnym osiągnięciem w ostatnich 20 latach jest stworzenie systemu pomocy dla osób niepełnosprawnych oraz zmiana podejścia do nich. Zapowiedział, że rząd ma w planach przyjęcie nowej ustawy o osobach niepełnosprawnych. Miałaby ona zostać przyjęta po 2013 r. - wówczas wchodzi w życie nowe rozporządzenie Unii Europejskiej o pomocy publicznej.

Jarosław Duda dodał, że obecnie liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych wynosi 230 tys. W ciągu dwóch ostatnich lat w systemie obsługi dofinansowań (administrowanym przez PFRON) przybyło 68 tys. osób. W Polsce jest 5,5 mln osób niepełnosprawnych, czyli ponad 14% mieszkańców. Wśród niepełnosprawnych 27,2% ma znaczny stopień, 38,4% - umiarkowany i 34,4% - lekki. Organizacje osób niepełnosprawnych wskazują na ograniczenia architektoniczne dla osób poruszających się na wózkach, np. niedostosowanie wind i podjazdów. Istnieją również utrudnienia w dostępie do edukacji - nadal zbyt mało osób niepełnosprawnych podejmuje studia wyższe.

Niepełnosprawnym także trudniej jest znaleźć pracę. Jarosław Duda chce, by osoby te miały swojego asystenta, który towarzyszyłby im od momentu decyzji o podjęciu pracy, przeszkolenia aż po pomoc w ciągu pierwszych sześciu miesięcy zatrudnienia.

Źródło: www.praca.gazetaprawna.pl