Rząd zajął się projektem zmian dotyczących zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Nowe zapisy muszą wejść w życie, by po zmianach PFRON mógł refundować miejsca pracy niepełnosprawnym.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Aby zapewnić ciągłość udzielania wsparcia pracodawcom konieczne są nowe zapisy. Zapisy te są wynikiem rozporządzenia Komisji Europejskiej według których należy dostosować określone rodzaje wsparcia do rynku wewnętrznego i polskie ustawodawstwo dostosować do projektu KE.

Z początku rozporządzenie KE budziło niepokój i pracodawcy osób niepełnosprawnych ostrzegali, że będziemy mieli do czynienia ze ograniczeniem kwoty pomocy do 150 mln zł. rocznie, tymczasem zapotrzebowanie PFRON jest kilkakrotnie większe. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych - Jarosław Duda z kolei oświadczył, że takie rozwiązania nie jest do przyjęcia, bo w znacznym stopniu obniżyłby się wskaźnik zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością i poinformował, że udało się wynegocjować lepsze rozwiązania.

Rozporządzenie Komisji nie zawęża osób niepełnosprawnych, na których pracodawca może otrzymać dofinansowanie tylko do tych, którzy byli skierowani z Powiatowych Urzędów Pracy, ani do tych, których zostali niepełnosprawni w okresie zatrudnienia. Teraz pracodawca będzie mógł być dofinansowany przez PFRON na każdego pracownika z niepełnosprawnością.

Zmiany będą też w zakresie zatrudniania pracowników, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym w pracy. Teraz pracodawca może liczyć na zwrot kosztów zatrudniania pracownika, który pomaga w zakresie czynności lub komunikowania się się z zatrudnionym niepełnosprawnym, kiedy wejdą w życie nowe przepisy, pracodawca będzie mógł mieć zrefundowane szkolenie w tym zakresie.

Wraz ze zmianami w ustawie powstaną pewne ograniczenia. Obniży się refundacja kosztów szkolenia niepełnosprawnych pracowników z 80% do 70%. Zakłady pracy chronionej będą mogły starać się o zrefundowanie kosztów budowy lub modernizacji jednostek produkcyjnych, a nie wszystkich obiektów.

Nowa ustawa ma wejść w życie do końca 2014 roku, gdyż wtedy mija termin dostosowania polskich przepisów do przepisów Unii Europejskiej.