Wprowadzenie darmowych leków dla 70-latków zakłada senacki projekt ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek, 20 lipca, na posiedzeniu połączonych senackich komisji zdrowia, rodziny i ustawodawczej.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Przewiduje on wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi – 12 tys. złotych na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesiąca życia. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Minister Marlena Maląg wzięła udział w spotkaniu z Samorządowcami z województwa Kujawsko-Pomorskiego w związku z konsultacjami projektu Strategia Demograficzna 2040. – Polityka prorodzinna to nie tylko słowa, ale konkretne działania, realizowane już od pięciu lat – mówiła podczas briefingu prasowego w Bydgoszczy.

Prognozujemy, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2022 r. wyniesie 104 proc. Oznacza to, że najniższe świadczenia wzrosną o ok. 50 zł brutto – powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. – Szacowany koszt przyszłorocznej waloryzacji to 10,5 mld zł – dodał.

PFRON uruchamia program, w ramach którego chętne samorządy mogą otrzymać środki na pomoc osobom z niepełnosprawnością poszkodowanym przez nawałnice. Aby osoby z niepełnosprawnością mogły skorzystać z takiego wsparcia, najpierw samorząd, na terenie którego mieszkają, musi przystąpić do programu PFRON.

Bezpłatną pomoc w diagnostyce chorób rzadkich, takich jak choroba Gauchera i Fabry’ego, oferuje Fundacja Saventic, która opracowała w tym celu specjalną aplikację. Twórcy fundacji oceniają, że jest to nowa nadzieja dla osób, które chorują na chorobę rzadką i od miesięcy lub lat czekają na postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia.

Drodzy przedsiębiorcy, startupy oraz osoby planujące założyć własną działalność gospodarczą! Zapraszamy do korzystania z bezpłatnego doradztwa prawnego z zakresu prowadzenia jak i zakładania działalności gospodarczej udzielanego w Domu Startupów Aktywator przy ul. Tuwima 34 w Słupsku.

Pandemia nasiliła problemy psychiczne u dzieci i młodzieży i pomimo rozpoczętej reformy nadal wiele problemów jest nierozwiązanych np. w publicznym systemie brakuje psychologów i jest on niedofinansowany – wskazywali eksperci z dziedziny psychiatrii i psychologii w Senacie oraz parlamentarzyści.

Osoby dbające o aktywność mózgu po 80. roku życia mogą opóźnić rozwój demencji o około pięć lat – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Neurology”. W badaniach prowadzonych przez naukowców z Rush University Medical Center w Chicago (USA) wzięło udział 1978 osób, których średnia wieku wynosiła 80 lat i którzy w momencie rozpoczęcia badań nie mieli demencji.

Program „Polski Ład” nie zawiera propozycji likwidacji ulgi rehabilitacyjnej, w tym odliczenia na leki; ulga rehabilitacyjna jest odliczana od dochodu, a nie od podatku – podał resort finansów. Ustawa PIT nie przewiduje odliczenia wydatków na leki poniesionych przez emerytów – dodał.