Od okresu sprawozdawczego styczeń 2023 r. obowiązują wyższe kwoty miesięcznych dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Kolej otrzymała ponad 80 nowoczesnych wagonów odpowiadających m.in. potrzebom osób z niepełnosprawnościami i opiekujących się dziećmi - poinformował w środę minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapowiedział, że kolej czeka na następne pociągi, więc nie zabraknie pracy dla firm je produkujących i remontujących.

W najbliższą niedzielę, 29 stycznia odbędzie 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku celem zbiórki jest pozyskanie środków na specjalistyczny sprzęt do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy. Co ważne, pierwszy raz w historii zakupione urządzenia posłużą wszystkim potrzebującym, niezależnie od wieku.

Blisko 200 mln zł będą mogły w sumie otrzymać podmioty ekonomii społecznej w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej programu „Odporność oraz rozwój ekonomii społecznej i przedsiębiorczości społecznej” na lata 2022-2025.

Od początku roku każdy płatnik składek powinien założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli płatnik nie zrobił tego do końca 2022 r. to do 31 stycznia br. ZUS utworzy mu profil informacyjny. Profil ten wymaga aktywacji przez płatnika.

Parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. Przepisy regulują także kwestie związane z kontrolą trzeźwości pracowników. – W ten sposób odpowiadamy na nowe trendy na rynku pracy, a także oczekiwania zarówno pracowników, jak i pracodawców – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Beneficjenci realizowanego przez ZUS programu "Rodzina 500 plus", którzy już pobierają to świadczenie, nie powinni jeszcze składać wniosków na kolejny okres świadczeniowy. Będzie to możliwe dopiero od 1 lutego.

Szanowni Państwo, oddajemy w Państwa ręce podwójny nu­mer 44/45 Kwartalnika „Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania”. Na wstępie prezentujemy Państwu Global­ny Raport na temat technologii wspomaga­jących Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS Plus, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2022 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

Od stycznia 2023 roku możliwe jest składanie w całej Polsce wniosków on-line o dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz wniosków na likwidację barier technicznych, architektonicznych i barier w komunikowaniu się. Wnioski należy składać w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) – platformie internetowej przygotowanej przez PFRON.