Jednostki administracji rządowej i samorządowej będą musiały uzyskać certyfikat potwierdzający, że są dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami zdrowotnymi oraz wyznaczyć koordynatora odpowiadającego za dostępność urzędu.
Takie obowiązki przewiduje projekt ustawy o dostępności. Co do zasady zawarte w nim regulacje są skierowane do podmiotów publicznych. Zgodnie z proponowanymi przepisami zalicza się do nich głównie jednostki sektora finansów publicznych wymienione w art. 9 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 ze zm.), których jest ok. 64,7 tys. Wśród nich są m.in. organy administracji rządowej i samorządowej, ich jednostki budżetowe, sądy, uczelnie, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej oraz instytucje takie jak ZUS, KRUS czy NFZ. Poza tym za podmioty publiczne będą uznawane organizacje pozarządowe w sytuacji, gdy będą na zlecenie realizować jakieś usługi lub zadania finansowane ze środków budżetowych.
Projekt ustawy nakłada na nie wymóg zapewnienie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjnej. Jednocześnie przepisy określają minimalne standardy, jakie muszą być zagwarantowane w zakresie każdej z nich. Na przykład w odniesieniu do dostępności cyfrowej strona internetowa danego podmiotu publicznego, zamieszczane na niej dokumenty i multimedia oraz tworzone przez nią aplikacje mobilne muszą spełniać standard WCAG 2.0 na poziomie AA lub wyższym.
źródło: www.popon.pl