image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15.00 - 19.00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15.00 - 19.00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

Wprowadzimy kompleksową reformę leczenia psychiatrycznego, szczególnie psychiatrii dziecięcej – powiedział w środę, 26 czerwca, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.O braku opieki psychiatrycznej nad dziećmi mówi się od lat.

W ostatnich dniach opinią publiczną wstrząsnęła sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku, gdzie miało dojść do molestowania seksualnego dwóch 13-letnich pacjentek. Zatrzymano, postawiono zarzuty i aresztowano 37-letniego podopiecznego placówki. Z kolei na początku czerwca w tym samym szpitalu 26-letni chory zgwałcił 15-latkę. Wiceminister na antenie Polsatu News odniósł się do tej sytuacji.

- Ministerstwo niezwłocznie otrzymało informację o tej skandalicznej sytuacji – powiedział. – Zleciliśmy kontrolę, jedną z nich przeprowadzał oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, drugą na zlecenie ministra - wojewoda pomorski. Musimy niezwłocznie wyjaśnić, jakie były przyczyny tej sytuacji. Kto zawinił ma ustalić kontrola. To jest szpital, który należy do marszałka województwa pomorskiego, on jest organem założycielskim i odpowiada za jego poprawne funkcjonowanie, powołuje dyrektora. Na co dzień za zaistniałe sytuacje odpowiada dyrektor. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Jeżeli brakowało miejsc na oddziale dziecięcym, obowiązkiem dyrektora jest zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom, które trafiają do szpitala, bez względu na to, czy to dorośli, czy dzieci – dodał, odnosząc się do tego, że zgwałcona 15-latka przebywała na oddziale dla dorosłych.

Zwiększone wydatki na zdrowie
Wiceminister mówił o przygotowywanej kompleksowej reformie leczenia psychiatrycznego w Polsce, zwłaszcza psychiatrii dziecięcej.

- Zespół, który przygotowywał reformę, pracował od 2018 r. Nie jest tak, że reagujemy doraźnie. Teraz pokazujemy pakiet wypracowany nie tylko przez ekspertów Ministerstwa Zdrowia, ale też Narodowego Funduszu Zdrowia, który zapewnia pieniądze, a także Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która zapewnia międzynarodowy przegląd najlepszych rozwiązań i praktyk tak, żeby Polacy mieli dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej – powiedział. – Systematycznie działamy też na rzecz tego, żeby było więcej kadr. Jest to kluczowe, żeby rozwijać te dziedziny, żeby było więcej lekarzy. Nasi poprzednicy przez wiele lat oszczędzali na tym, na czym oszczędzać najłatwiej - na kształceniu nowych lekarzy. Za rządów PiS tych lekarzy kształci się 50 proc. więcej, to są konkretne liczby, tysiące miejsc na studiach więcej każdego roku – powiedział.

Zapewniał, że rząd zwiększa wydatki na zdrowie.

- W tym roku po raz pierwszy przekroczyliśmy 100 mld zł. (...) Mamy bezprecedensowy wzrost wydatków na zdrowie i za tym idą dodatkowe środki na zdrowie nie tylko w ramach wzrostu składki, ale też z budżetu państwa – powiedział.

Skrócenie kolejek
Wiceminister mówił też o skróceniu oczekiwania na wizyty u lekarzy specjalistów.

- Skróciły się kolejki do zabiegu usunięcia zaćmy. Systematycznie zwiększaliśmy nakłady na te zabiegi. I w tej chwili osób czekających w kolejce jest o 170 tys. mniej, to tyle, ile mieszkańców Olsztyna. Od kwietnia mamy bezlimitowe finansowanie zaćmy i dodatkowe: diagnostyki obrazowej, czyli rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Przez dwa miesiące, dzięki stale rosnącym nakładom, udało nam się kolejkę do zaćmy skrócić o kolejne 15 proc. Już są w wielu województwach takie placówki, które realizują zabiegi w ciągu 30 dni – powiedział.

Obiecywał, że skróci się również czas oczekiwania pacjentów na szpitalnych oddziałach ratunkowych, tzw. SOR-ach.

- Prace nad poprawą sytuacji na SOR-ach zaczęły się już w zeszłym roku. Od 1 lipca wejdzie nowe rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie tego, jak powinny funkcjonować szpitalne oddziały ratunkowe. W tym rozporządzeniu zostaną wprowadzone jednolite standardy postępowania z pacjentem, który trafi na SOR (...) idą za tym dodatkowe środki. Ze środków Unii Europejskiej przeznaczamy 40 mln na to, żeby w każdym SOR-ze w Polsce wdrożyć system informatyczny, który każdemu pacjentowi indywidualnie pokaże, ile czasu upłynie, zanim przyjmie go lekarz – powiedział.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

FUNDUSZ WSPARCIAWALKI Z KORONAWIRUSEM

Narzędzia relaksacyjne

Przekaż 1% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.
Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive