Leki przeciwdepresyjne są najczęściej bezpieczne, a szkodliwe reakcje są zwykle skutkiem leczonych zaburzeń. To wynik obszernej analizy dostępnych badań. Naukowcy zaznaczają jednak, że pojawiające się skutki uboczne muszą być monitorowane w trakcie leczenia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Linköping z kolegami z innych krajów Europy, USA i Kanady, na łamach pisma „JAMA Psychiatry” przedstawili wyniki obszernego opracowania sprawdzającego bezpieczeństwo leków przeciwdepresyjnych. W swoim projekcie eksperci ocenili dowody dostarczone przez 45 dostępnych w literaturze naukowej meta-analiz sprawdzających róże, testujące antydepresanty badania.

- Według naszej wiedzy, to pierwszy projekt badawczy, który bezpieczeństwo leków przeciwdepresyjnych i możliwe działania niepożądane sprawdzałby na tak dużą skalę, z uwzględnieniem danych pochodzących z rzeczywistych terapii – opowiada główna autorka publikacji dr Elena Dragioti z Uniwersytetu w Linköping. – Zespół naukowców w systematyczny sposób ocenił dowody pochodzące z ponad 1000 obserwacyjnych badań włączonych do 45 meta-analiz. Obejmowały one różne grupy wiekowe, zaburzenia i możliwe skutki uboczne – podkreśla specjalistka.

Naukowcy zwracają uwagę, że kluczowe jest badanie bezpieczeństwa takich leków przez kilka lat, ze względu na możliwy długi czas rozwoju niechcianych reakcji.

Według uzyskanych wyników, leki przeciwdepresyjne są bezpieczne.

Bezpiecznie ale ostrożnie
- Odkryliśmy, że wszystkie opisywane w obserwacyjnych badaniach działania niepożądane, poparte silnymi dowodami, najprawdopodobniej wynikały z samych zaburzeń psychiatrycznych, a nie ze stosowania antydepresantów. W większości badań można było też znaleźć istotne nieścisłości – mówi jeden z autorów dr Marco Solmi z King's College London.

Mimo to, naukowcy zwracają uwagę na potrzebę zachowania ostrożności.

- Chociaż pokazaliśmy, że antydepresanty są generalnie bezpieczne, musimy zaznaczyć, że pojawiające się skutki uboczne muszą być w trakcie leczenia klinicznie monitorowane – zaznacza jeden z badaczy, dr Evangelos Evangelou z Imperial College London.

- Jednocześnie, dysponowaliśmy tylko ograniczoną ilością danych pochodzących z randomizowanych badań klinicznych na temat długofalowych skutków ubocznych. Co więcej przyznajemy, iż nie byliśmy w stanie dokładnie oszacować niektórych nowszych przeciwdepresyjnych leków ze względu na ograniczoną ilość dostępnych danych – dodaje ekspert.

źródło: www.niepelnosprawni.pl