Zachęcamy Państwa do tworzenia planów dnia. Wyznaczmy sobie w nich zadania, obowiązki, przyjemności oraz czasowy wymiar ich trwania. Każdy dzień może być inny i zależy tylko od naszej inwencji. Choć sytuacja jest trudna i niezależna od nas, pozwala nam wrócić do dawnych niezrealizowanych planów, zainteresowań, chęci czy zamiarów, na które zwykle brakowało nam czasu.

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka propozycji konstruktywnego wykorzystania czasu spędzanego w domu.

1.NADRÓB ZALEGŁOŚCI
Uporządkuj dokumenty, poukładaj książki, gadżety, ubrania, spakuj zbędne rzeczy, które gromadziłeś, warto zrobić także porządki generalne, na które często brakuje nam czasu. Zrób to, co już dawno chciałeś zmienić, odnowić czy udoskonalić w domu, aby codzienne obowiązki nie pozwoliły Ci na to.

2. POZWÓL SOBIE NA PRZYJEMNOŚĆ
Obejrzyj filmy, te stare i nowe, wróć do ulubionych seriali, graj w gry planszowe, karty. Pozbieraj na pozór nieprzydatne rzeczy i stwórz z nich coś oryginalnego; pamiętaj, że dobrze wykorzystana nuda rodzi kreatywność :). Nadrób zaległości w czytaniu książek, prasy, artykułów. Rozwiązuj krzyżówki; zadania pobudzające myślenie są dostępne w Internecie. Słuchaj ulubionej muzyki, utwórz własną audiotekę.

3. ODNÓW KONTAKTY I ZNAJOMOŚĆI

Korzystając z komunikacji telefonicznej i internetowej odśwież kontakty z osobami, które lubisz i cenisz, a z którymi być może w codziennym życiu kontakt był utrudniony lub osłabiony.

4. DBAJ O AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

Często mówimy „gdybym tylko miał czas, to bym zadbał o ruch i ćwiczenia…”. TERAZ MAMY CZAS! Rano, w południe, wieczorem, kiedy chcesz wykonuj ćwiczenia fizyczne. Poprawią one stan zdrowia, samopoczucie, wpłyną na siłę organizmu i jego odporość. Warto tu korzystać z for, blogów i filmów udostępnianych w Internecie przez profesjonalistów.

5. ZADBAJ O DIETĘ

Twórz nowe przepisy, baw się gotowaniem i pieczeniem, testuj. Niech każdy posiłek stanie się źródłem pożywnych składników i pysznych smaków.

6. NAUCZ SIĘ CZEGOŚ NOWEGO
Posłuchaj podcastów na przykład o tym, jak lepiej zorganizować sobie czas. Zacznij uczyć się nowego języka - za pomocą lekcji online, aplikacji w telefonie, podcastu lub z książek. Poszydełkuj, stwórz własną makramę; to ostatnio coraz bardziej popularne hobby, które doskonale odpręża oraz rozwija kreatywność. Wróć do niedokończonych spraw - domaluj obraz, skończ wiersz, albo wróć do rękodzieła. Skoro nie możemy podróżować - podróżuj po Google Maps, zwiedzaj i poznawaj nowe miejsca. Obcuj ze sztuką; galerie, muzea oraz teatry udostępniają swoje zbiory online za darmo.

7. TRENING RELAKSACYJNY
Przetestuj różne formy treningów relaksacyjnych oraz medytacyjnych. Ćwicz jogę z „prywatnym” trenerem na YouTube.

Wykład dr Mościckiej- Tekse plus technki w trakcie:
https://www.youtube.com/watch?v=_4P3j9FofAQ

Wizualizacja bezpieczne miejsce:
https://www.youtube.com/watch?v=uqD69G2Oinw

Trening relaksacyjny Schultza:
https://www.youtube.com/watch?v=DAxYabx1ELQ

8. ZADBAJ O SIEBIE
Zacznij od przygotowania sobie w domu prywatnego spa - długa kąpiel z olejkami eterycznymi, relaksacyjna muzyka w wannie to rzecz, na którą każdy zasłużył. Przygotowuj sobie pyszne koktajle i szoty witaminowe. Nie będzie ku temu lepszego czasu. Zacznij się wysypiać - przed spaniem odkładaj komputer i telefon, wietrz pokój przed spaniem, wypij ciepłą zieloną herbatę, zasłoń okna i wyłącz budzik.

9. KURSY ON-LINE
Zawsze chciałaś/eś nauczyć się sztuki makijażu? Majsterkowania? Florystyki? Masz ku temu świetną okazję! Internet aż kipi od bezpłatnej wiedzy: filmiki, artykuły eksperckie, porady i wskazówki. Znajdziesz tu naprawdę cały ogrom przydatnych informacji praktycznie z każdej dziedziny naszego życia.

10. ZAPLANUJ PRZYSZŁOŚĆ
Większość z nas to – zadaniowcy, lubimy być sprawczy i decydować. Musimy działać, wiedzieć dokąd zmierzamy, nie stać w miejscu, planować. Jest szansa, że jeśli wszyscy zastosujemy się do komunikatów – ten stan nie potrwa dłużej niż to konieczne. Dlatego warto mieć plan awaryjny. Może jest to właśnie najlepszy czas na przekształcenie stanowisk i sposobu myślenia. Nie snujmy katastroficznych wizji świata, tylko zastanówmy się jak mamy się w tej rzeczywistości jak najlepiej odnaleźć.

Opracowanie:
mgr Justyna Piotrkowicz
psycholog