image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Pandemia koronowirusa odbiła piętno na naszym życiu. Do nowej rzeczywistości musieli przystosować się wszyscy, także my i nasze najbliższe otoczenie. Szczególnie dotyczy to seniorów, czyli osób najbardziej narażonych na działanie koronowirusa. Dlatego Domy i kluby „Senior+” wprowadziły w swoich placówkach dobre praktyki, które pomogły ich podopiecznym, a także pracownikom placówek przetrwać ten trudny okres.

Po pierwsze – bezpieczeństwo, po drugie - aktywizacja

Przede wszystkim należało zapewnić niezbędne środki higieny osobistej, a także zadbać o porządek w placówkach. W Dziennym Domu „Senior+” w Tuszynie codziennie dbano o czystość w placówce i nie żałowano przy tym środków do dezynfekcji. Dodatkowo personel obowiązkowo nosi maskę i każda osoba wchodząca do budynku ma mierzoną temperaturę. Na bieżąco monitorowany jest stan zdrowia pracowników i podopiecznych domu.

Jednak prawdziwym wyzwaniem było zorganizowanie zajęć dla seniorów w czasie, gdy zawieszona została działalności domów „Senior+”. Tym samym duży nacisk został położony na aktywności w warunkach domowych. Podopieczni Dziennego Domu „Senior+” w Chorzowie byli telefonicznie zachęcani do ruchu dla zachowania sprawności funkcjonalnej, wskazywane były programy telewizyjne, a także filmy na Facebooku, z których seniorzy korzystali samodzielnie, bądź przy wsparciu domowników.

Z myślą o seniorach Dziennego Domu „Senior+” w Woli Karczewskiej  zostały nagrane filmy z ćwiczeniami ogólnousprawniającymi. Jednym z nich była seria „Zostań w domu – Zajęcia kulinarne online” prowadzone przez terapeutkę zajęciową, które dotyczyły zdrowego żywienia.

W Łapach seniorzy otrzymywali materiały do zajęć, opracowane przez pracowników (m.in. materiały edukacyjne, takie jak łamigłówki, gry, krzyżówki, zadania do samodzielnego przeczytania i wykonania) i w sposób indywidualny, w domu, uczestniczyli w szeregu zajęć zgodnych z ofertą „Senior+”.  Seniorzy byli motywowani również do aktywności ruchowej, a także otrzymywali zestawy ćwiczeń do aktywności w domu.

Odpowiedzialnie i za razem twórczo do zadania podeszli również pracownicy Domu „Senior+” w Oleśnicy – zainicjowano szereg inicjatyw w internecie tj. instruktaże z arteterapii i słuchowiska dla dzieci z baśniami, legendami. Zajęcia cieszyły się tak dużym zainteresowaniem beneficjentów i mieszkańców Oleśnicy, że kontynuowano je także po przywróceniu działalności placówek.

Pracownicy Dziennego Dom w Mysłowicach w swoich działaniach stawiali przede wszystkim na wsparcie emocjonalne swoich podopiecznych. W tym trudnym czasie, osamotnienie seniorów, czasami brak wsparcia, czasem bezsilność, dają się we znaki tej jakże narażonej na niebezpieczeństwo zachorowania grupie społecznej. W tym celu byli w stałym kontakcie telefonicznym z seniorami. Dzięki temu pracownicy mogli monitorować samopoczucie i stan zdrowia seniorów.

Wirtualny spacer

Kolejnym wyzwaniem było zorganizowanie życia w domach seniora po wznowieniu zajęć i z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dlatego w Dziennym Domu „Senior +” w Zbąszyniu zajęcia prowadzone są tylko przez pracowników zatrudnionych na stałe w placówce. Jednak dla ich urozmaicenia wprowadzono kilka innowacyjnych rozwiązań. Dzięki dostępnemu sprzętowi i tablicy multimedialnej, seniorzy otrzymali możliwość podróżowania po świecie nie wychodząc z placówki. I tak zorganizowano dla nich tydzień hawajski, tydzień włoski i tydzień francuski, w trakcie których przybliżono seniorom historię i kulturę danego kraju. Przygotowywano m.in. tematyczne przysmaki, seniorzy słuchali muzyki i uczyli się tańczyć, np. taniec hula, a nawet brali udział w tzw. wirtualnych spacerach.

Klub „Senior+” w Zabrzu wznowił swoją działalność dzięki wdrożeniu wielu obostrzeń oraz nowych zasad przygotowanych przez kadrę Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu. Jak mówią jego pracownicy: „Z nową energią i na nowych zasadach realizujemy kolejne zajęcia, warsztaty i uczestniczymy w życiu kulturalnym Zabrza”.

Wspólne święta

Szczególnego wsparcia udzielono seniorom w czasie Świąt Wielkanocnych. Podopieczni Domu „Senior+” w Chorzowie wraz z posiłkiem otrzymali świąteczne ciasto. Mieli również możliwość indywidualnej telefonicznej rozmowy z kapłanem prowadzącym dotychczas zajęcia katechetyczne w Dziennym Domu. Podczas rozmów telefonicznych zachowana była także pamięć o solenizantach obchodzących swoje urodziny w szczególnych warunkach izolacji i samotności.

Z kolei uczestnikom Dziennego Domu w Lądku-Zdroju dostarczono paczki świąteczne. Paczki dostarczono pod drzwi, po uprzednim zawiadomieniu telefonicznym. Poza tradycyjnymi świątecznymi artykułami, w paczkach znalazły się maseczki, rękawiczki i mydło antybakteryjne oraz świąteczne życzenia z dopiskiem ”tęsknimy za Wami”. Paczki wraz z życzeniami wywołały ogromne wzruszenie.

Bo prawdą jest, że wszyscy seniorzy tęsknią za powrotem do normalności, marzą, by móc spotkać się w pełnym składzie i cieszyć się swoją obecnością. Personel Domu „Senior+” w Łapach nie mają co do tego wątpliwości, że kiedyś taki dzień nastąpi. „Będziemy się cieszyć z przebywania ze sobą dwóch grup jednocześnie. Zarówno Seniorzy, jak też kadra, już nie możemy się doczekać tych czasów, by móc całą grupą aktywnie spędzać czas w naszym domu”.

źródło: www.gov.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.