Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przyznawany o dwa tygodnie dłużej, do 25 kwietnia – poinformowała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Powodem tej decyzji jest sytuacja pandemiczna.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje m.in. opiekunom dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnością w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek pobytu dziennego.

Minister wyjaśnia
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje wówczas, gdy: placówki są nadal zamknięte ze względu na COVID-19 oraz w sytuacji, gdy placówka, która wznowiła działalność stacjonarną zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie, mimo że jest otwarta, zostanie ograniczone ze względu na nieprzewidziane zamknięcie klasy czy oddziału. Chodzi o taki przypadek, gdy nie będzie możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi – tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Kiedy i komu przysługuje?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w sytuacji zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania otwartych placówek zapewniających opiekę oraz w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu zamknięcia lub czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19. 

Mogą go otrzymać:

rodzice dzieci w wieku do lat 8,
ubezpieczeni rodzice dzieci:
do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób z niepełnosprawnością, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

źródło: www.niepelnosprawni.pl