image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Raz po raz głośno jest o zmasowanych próbach wyłudzania danych np. logowania do banku poprzez fałszywe maile czy smsy albo usiłowaniu wyłudzania pieniędzy – zwłaszcza od osób starszych – metodą na wnuczka czy policjanta.

Ważna jest więc stała czujność, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – kontakt z zaufaną osobą lub zgłoszenie zdarzenia na policję. Seniorze, nie daj się oszukać!

Grafika z seniorem, napis: Uwaga na fałszywe smsy! seniorze, nie daj się oszukać!
Wydawać by się mogło, że wszyscy słyszeli już o takich metodach wyłudzania danych czy pieniędzy jak fałszywe smsy czy maile z odnośnikami np. do logowania do banku, o metodach oszustw na wnuczka, policjanta, fałszywych zbiórkach charytatywnych, „atrakcyjnych” ofertach pomocy w odebraniu przesyłki z zagranicy z obietnicą wielkich korzyści. A jednak regularnie słyszymy o kolejnych oszukanych, ofiarami padają młodsi, starsi, osoby publiczne.

– Dlatego tak ważna jest edukacja, uczulanie na coraz to nowe, ale też dobrze już znane wydawałoby się metody oszustwa. Ograniczone zaufanie i stała czujność to najlepsza ochrona przed oszustwem. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wiarygodności np. otrzymanej wiadomości sms czy email, skontaktujmy się z zaufaną osobą, z bankiem czy policją. W ten sposób uchronimy siebie i być może innych, których spotkała podobna sytuacja – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szczególnie narażone na takie zdarzenia są osoby starsze, dlatego – jak podkreśla szefowa resortu rodziny – ważne jest mówienie na ten temat nawet „do znudzenia”. Jeżeli to pozwoli uchronić kogoś przed oszustwem – warto to robić.

Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać

Na profilu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na Facebooku odbyła się transmisja live pod tytułem „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać”. W trakcie spotkania online eksperci poruszali tematykę najczęściej występujących zagrożeń, a także pouczali, jak się przed nimi uchronić. Zapis transmisji jest dostępny tutaj

Zachęcamy do obejrzenia. Drodzy Seniorzy, bądźcie czujni i nie dajcie się oszuk

źródło: www.gov.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.