Do 2022 roku nie będzie rozwiązań umożliwiających opiekunom dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego, a już na jesieni w tryb legislacyjny wejdzie reforma orzecznictwa. Oprócz tego jeszcze w tym roku światło dzienne ma ujrzeć ustawa o zatrudnieniu wspomaganym.

To garść informacji jakimi podzielił się ze słuchaczami Radia Plus Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. 

Podczas wywiadu Pełnomocnik mówił o tym, kiedy wejdzie w życie nowy system orzeczniczy. 

Co z nowym systemem orzecznictwa? 
- Ustawa wejdzie w tryb legislacyjny na przełomie września i października – zapowiedział Pełnomocnik. 

Dodał też, że cały czas trwają prace nad dostosowaniem klasyfikacji ICF do polskich warunków, a także konsultacje z ZUS.

- Jeśli ustawa zostanie przyjęta na przełomie grudnia i stycznia, to rozpocznie się proces wdrażania. Potrzebny jest okres przejściowy, bo budujemy nową strukturę orzeczniczą – powiedział Paweł Wdówik. 

Po raz kolejny Pełnomocnik zaznaczył, że reforma orzecznictwa nie oznacza utraty ważności wydanych wcześniej orzeczeń. Choć osoby, które mają wydane orzeczenia na czas określony, po zakończeniu ich terminu ważności, będą musiały orzec się według nowych zasad.

Upodmiotowienie 
Jednym z założeń reformy orzecznictwa jest m.in. umożliwienie przekierowania wsparcia na same dorosłe osoby z niepełnosprawnością. Ma to służyć ich upodmiotowieniu. Zdaniem Pawła Wdówika, do tej pory o wiele częściej słuchany był głos opiekunów i specjalistów, niż samych osób z niepełnosprawnością.

Nie będzie dorabiania 
W rozmowie z Radiem Puls Pełnomocnik odniósł się też do kwestii dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego. Stwierdził, że choć były plany zajęcia się tym tematem i zaproponowania rozwiązań umożliwiających dorabianie do świadczenia, to spotkały się one z negatywnym przyjęciem ze strony części rodziców. Dlatego też temat odłożono na przyszłość.  

- Do roku 2022 nie będzie takie rozwiązanie wprowadzone – powiedział Paweł Wdówik. 

Nie będzie też w najbliższym czasie podniesienia zasiłku pielęgnacyjnego. 

Zmiany w zatrudnieniu 
Kolejnym tematem poruszonym w rozmowie z Pełnomocnikiem było zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Zgodnie ze Strategią na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 poziom aktywności zawodowej ma osiągnąć 45 procent. Zdaniem Pełnomocnika potrzebne są radykalne zmiany w całym systemie finansowania pracy. 

- To co było dobre 30 lat temu z całą pewnością nie jest dobre na teraz. Mamy spetryfikowany system. Osoby niepełnosprawne bez awansu, na najniższych krajowych, a pracodawcy często występują z retoryką jakiejś dobroczynności. Podczas gdy pracownik, także ten z niepełnosprawnością, ma po prostu przynosić dochód – podkreślił Paweł Wdówik. 

Ustawa o zatrudnieniu wspomaganym
Kolejnym rozwiązaniem jest ustawa o zatrudnieniu wspomaganym, nad którą prace trwają już od lat. Jednak według zapewnień ministra Pawła Wdówika, mają one się zakończyć dzięki, m.in. współpracy z organizacjami pozarządowymi, w ciągu kilku miesięcy.  

- Przewidujemy duże środki unijne na wdrożenie takich rozwiązań. Chcielibyśmy, żeby w ciągu trzech lat co najmniej kilka tysięcy osób z nich skorzystało – powiedział Pełnomocnik. 

Jego zdaniem obecnie nie mamy systemu wsparcia dla osób, które chcą wkroczyć na rynek pracy. 

źródło: www.niepelnosprawni.pl