image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Minister Marlena Maląg wzięła udział w spotkaniu z Samorządowcami z województwa Kujawsko-Pomorskiego w związku z konsultacjami projektu Strategia Demograficzna 2040. – Polityka prorodzinna to nie tylko słowa, ale konkretne działania, realizowane już od pięciu lat – mówiła podczas briefingu prasowego w Bydgoszczy.

Minister Maląg podkreśliła, że wbrew pojawiającym się opiniom program Rodzina 500+ działa. – Przez pierwsze w historii tak powszechne wsparcie rodzin podnieśliśmy godność rodzin i poprawili ich sytuację finansową – mówiła minister. – Wiele dzieci dzięki niemu po raz pierwszy wyjechało na wakacje.

Łączenie pracy z życiem rodzinnym

Jak pokazują badania zdecydowana większość Polaków chce mieć dzieci, a niemal połowa z nich co najmniej dwoje. Konsultowana obecnie Strategia Demograficzna 2040 odpowiada na pytania, jak zlikwidować bariery, które ich przed tym powstrzymują.

– Potrzebujemy stabilnej polityki mieszkaniowej, zatrudnieniowej, podatkowej i zdrowotnej – wyliczała minister Maląg, dodając, że związane z tym propozycje zostały zawarte w Strategii oraz w Polskim Ładzie. Do ich realizacji potrzebna jest szeroka koalicja samorządów, organizacji pozarządowych i pracodawców. – Wielu z  nich już stwarza pracownikom dobre warunki, pozwalające na łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym – podkreśliła minister Maląg.

Obecni i potencjalni rodzice potrzebują stabilnego, to znaczy gwarantowanego umową o pracę zatrudnienia, możliwości korzystania z elastycznego czasu pracy czy pracy na część etatu, według własnych potrzeb. – Będziemy na te tematy rozmawiać z pracodawcami – zapowiedziała minister.

Opieka nad małymi dziećmi

Równie ważne jest zapewnienie opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki Programowi „Maluch+” mamy obecnie 6,9 tys. placówek w całej Polsce z miejscami dla ponad 200 tys. dzieci i budżetem rocznym w wysokości 450 mln zł. W województwie kujawsko-pomorskim takich placówek jest dzisiaj 281, a miejsc opieki – 9,1 tys. Wkrótce tych miejsc będzie jeszcze więcej, wzrosną także nakłady na wsparcie rozwoju sieci instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

– Dzięki Rodzinnemu Kapitałowi Opiekuńczemu dajemy rodzicom wybór – mówiła minister Marlena Maląg. – Jeśli zechcą, będą mogli dzięki tym dodatkowym środkom finansowym w pierwszych latach poświęcić się wychowywaniu dzieci.

Minister wspomniała też o polityce mieszkaniowej – gwarantowanym wkładzie własnym z możliwością umorzenia w przypadku narodzin kolejnych dzieci. – To rozwiązanie prodemograficzne, stymulujące dzietność – podkreśliła. Podobnym jest Bon Mieszkaniowy.

Godna jesień życia

Minister przypominała też o polityce senioralnej. – To jest nasze zobowiązanie, które wynika z solidarności międzypokoleniowej. Pragniemy osobom starszym zagwarantować godną, stabilną, zdrową i bezpieczną jesień życia.

Minister Marlena Maląg odwiedziła Klub Senior+ w Rzeczycy, gm. Grębocice, gdzie rozmawiała z uczestnikami zajęć i oglądała ich prace plastyczne. W woj. Kujawsko-Pomorskim działa 51 placówek „Senior+” z 1 212 miejscami. W tym roku ma tu powstać 14 nowych Domów i Klubów z 333 miejscami.

źródło: www.gov.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.