image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
9.00 - 12.00
15.00 - 19.00
umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
9.00 - 12.00
15.00 - 19.00
800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00

kontakt

W piramidzie potrzeb młodych ludzi pojawiła się polityka mieszkaniowa, stabilna praca, polityka podatkowa, zdrowie, ale także opieka nad dziećmi do lat 3. Odpowiedzią na te potrzeby są rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie i Strategii Demograficznej – mówiła w środę na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W panelach poświęconych polityce senioralnej wzięli także udział wiceministrowie Stanisław Szwed i Paweł Wdówik. Forum Ekonomiczne w Karpaczu, jak podkreślają jego organizatorzy, jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.

Polityka rodzinna wobec współczesnych przemian

W środę, drugiego dnia Forum, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wzięła udział w panelu „Polityka rodzinna wobec współczesnych przemian”.

– Budujemy Polskę szczęśliwych rodzin. Polski Ład to strategiczny, dynamiczny program rozwoju Polski, to program bardzo nowatorski, gdzie w centrum uwagi jest rodzina – mówiła w Karpaczu minister Maląg. – W piramidzie młodych ludzi pojawiła się polityka mieszkaniowa, stabilna praca, polityka podatkowa, zdrowie, ale także opieka nad dziećmi do lat 3. Odpowiedzią na te potrzeby są rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie i Strategii Demograficznej 2040 – podkreśliła.

Mocny fundament, jak wskazała, stanowi fakt, że blisko 100 proc. młodych Polaków chce mieć dzieci. Dlatego skuteczna polityka demograficzna musi być polityką prorodzinną, niwelującą bariery, które stoją na drodze do założenia rodziny.

– Rodzina jest w centrum życia, w centrum uwagi polskiego rządu i to nie są tylko słowa – dobry czas dla polskich rodzin tworzymy już od 6 lat. Polityka prorodzinna jest inwestycją w przyszłość naszego państwa – zaznaczyła szefowa resortu rodziny. I dodała, że Rada Ministrów przyjmie kolejne projekty ustaw z Polskiego Ładu – m.in. ustawa dotycząca mieszkania bez wkładu własnego. Przypomniała także założenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

COVID-19 a poziom życia srebrnego pokolenia

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed w środę uczestniczył w panelu „COVID-19 a poziom życia srebrnego pokolenia”. Przypomniał o działaniach wspierających seniorów finansowo – takich jak trzynasta, a w tym roku także czternasta emerytura.

Wiceszef resortu rodziny nawiązał także do działającego w czasie pandemii Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, w który zaangażowane były tysiące wolontariuszy. Korpus stanowił znaczącą pomoc dla wielu, szczególnie samotnych czy mniej samodzielnych seniorów.

– Zaangażowało się ponad 300 organizacji młodzieżowych – podkreślił wiceminister Stanisław Szwed, podkreślając ogromną rolę takiej solidarności międzypokoleniowej.

 Starzejące się społeczeństwo – prognozy, wyzwania możliwości

Z kolei wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik wziął udział w panelu „Senioralni – niewidzialni – obecni? Starzejące się społeczeństwo –  prognozy, wyzwania, możliwości”. Jak zaznaczył, kwestia polityki wobec osób starszych jest dla tego rządu sprawą bardzo istotną.

– Już w 2018 r. został przyjęty dokument „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność”. Wskazuje on, że osoby starsze dzielą się na dwie grupy i dwa obszary, w których trzeba budować rozwiązania. Jedna grupa to osoby, które są i mogą być jeszcze aktywne, a druga grupa to osoby niesamodzielne – mówił w środę w Karpaczu wiceminister Wdówik.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych podkreślił, że dzisiaj – 3 lata później – prawdopodobnie użyto by innego słowa. – Niesamodzielność nie jest tym, czym chcielibyśmy być określani – dodał.

Zdaniem wiceministra Wdówika współpraca z samorządami i ich wspieranie w realizacji wsparcia dla osób starszych jest ważna, natomiast konieczne jest centralne wskazywanie kierunków. Stwierdził tak na przykładzie programów finansowanych z Funduszu solidarnościowego, m.in. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”.

źródło: www.gov.pl

Narzędzia relaksacyjne

Przekaż 1% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.