Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Od 2022 roku obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rodzice będą składać wnioski wyłącznie drogą elektroniczną, a wypłata świadczenia wychowawczego odbywać się będzie bezgotówkowo, na wskazany przez rodziców numer rachunku bankowego.

Nie przeprowadzamy żadnej rewolucji, a dostosowujemy program do oczekiwań i potrzeb rodziców. Już dziś zdecydowana większość wniosków o przyznanie świadczenia składana jest przez internet, a wypłata 500+ odbywa się przelewem na konto – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i dodaje, że ci rodzice, którzy po zmianach będą mieli kłopot z samodzielnym złożeniem wniosku online, będą mogli liczyć na wsparcie. 

W okresie składania wniosków o świadczenie wychowawcze w każdej jednostce ZUS będą dla zainteresowanych klientów udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z asystą pracownika ZUS. Planowane jest także utworzenie w tym okresie dodatkowych, mobilnych punktów składania wniosków w innych placówkach czy urzędach (np. Poczta, KRUS).

Rodzina 500+ obsługiwana przez ZUS
To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie gminy (jak było do tej pory) będzie zajmował się obsługą programu. Oznacza to spore oszczędności. Zgodnie z szacunkami zmiana ta spowoduje redukcję kosztów obsługi programu „Rodzina 500+” o ok. 3,1 mld zł w latach 2022-2032.

Przypomnijmy, że w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął już obsługę programu „Dobry start”.

Ważne terminy!
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. Od tej daty ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, czyli od 1 czerwca 2022 r. Wypłatą świadczeń przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. zajmować się będą gminy (najpóźniej do 31 maja 2022 r.)

źródło: www.gov.pl