W związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa - Omikronem, ministerstwo zdrowia wprowadza „pakiet alertowy” obostrzeń. To kilka zmian, które będą obowiązywać 1-17 grudnia. Podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 29 listopada, ministerstwo zdrowia ogłosiło „pakiet alertowy”, czyli większe ograniczenia w obostrzeniach epidemicznych. Pakiet składa się z dwóch elementów: uszczelnienia granic i ograniczeń krajowych.

Uszczelnienie granic
To zakaz do siedmiu krajów Południowej Afryki, m.in. Botswany, RPA czy Zimbabwe, które uznano za kraje szczególnego ryzyka. Osoby wracające z tych krajów będą miały 14 dni kwarantanny.

Dla osób niezaszczepionych, które wracają do Polski z krajów spoza UE kwarantanna także ma wynosić 14 dni. Test PCR będzie mógł z niej zwolnić po 8 dniach. Nie dotyczy osób zaszczepionych.

Ograniczenia krajowe:
Limity zapełnienia z 75 proc. zmniejszono do 50 proc. w obiektach m.in. kultury, gastronomii, kościołów, obiektów sportowych. Limity odnoszą się jedynie do osób niezaszczepionych.
Nowy limit na zgromadzeniach i uroczystościach (np. wesela, itd.) to 100 osób.
Do 250 osób może uczestniczyć na wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi.
Na siłowniach i w klubach fitness na jedną osobę ma przypadać 15 m2. 
Czy potrzebne są paszporty covidowe?
- Jeżeli limit zostaje przekroczony, to domyślna jest zgoda osoby okazującej paszport covidowy, żeby wejść. Jeśli go nie pokaże, to nie wejdzie – odpowiedział minister zdrowia na pytanie o to, jak sprawdzić kogo uwzględniać w limitach, a kogo nie.

Ostatecznie to regulaminy uczestnictwa danego obiektu muszą być tworzone w taki sposób, aby uwzględniać limitu uczestnictwa oraz informację, że wejście poza limitem możliwe jest tylko dla osób zaszczepionych.

źródło: www.niepelnosprawni.pl