Prawo do renty socjalnej będzie się należało osobom posiadającym do niej uprawnienia i czasowo przebywającym za granicą. Również te osoby będą musiały zgłaszać informacje o wysokości swoich dochodów, które nie mogą przekroczyć kwoty 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Nowe przepisy mają pozwolić obywatelom polskim pobieranie renty socjalnej mimo tymczasowego przebywania poza granicami naszego kraju. Możliwość pobierania renty socjalnej uzyskują także niektórzy cudzoziemcy – mieszkający w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały lub czasowy oraz rezydenci długoterminowi, pochodzący z państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

- Takiej możliwości wcześniej nie było, a renta socjalna przysługiwała tylko osobom przebywającym w Polsce – zakomunikowała Elżbieta Seredyn, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, podczas sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny z 10 lipca 2014 r.

Zmiany w ustawie mają pomóc m.in. niepełnosprawnym studentom pobierającym naukę poza granicami Polski. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce jest około stu osób, które mogą skorzystać na zmianie ustawy.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl