Wesprzyj nas...

Pomóż nam pomagać innym.

Przekaż darowiznę 1% dla Progresji

Karta parkingowa także dla osób głuchych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – taką propozycję zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym zaproponował w petycji Mariusz Nowak, przesyłając ją do sejmowej Komisji do Spraw Petycji.

Zdaniem autora petycji, brak możliwości posiadania karty parkingowej przez osoby głuche z umiarkowanym stopniem, posiadające w orzeczeniu symbol 03-L (zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu), dyskryminuje je w świetle Konstytucji i zaprzecza prawu równości.

Obecnie kartę parkingową mogą otrzymać osoby ze znacznym lub z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, a w przypadku osób z umiarkowanym stopniem – także symbole w orzeczeniu 04-O, 05-R lub 10-N.

„Nie” ponad podziałami

- Przesłanie ustawy jest takie, że z kart parkingowych mogą korzystać osoby mające znaczne trudności z samodzielnym poruszaniem się – mówił podczas posiedzenia komisji poseł Jerzy Paul (PiS). – Nie wyobrażam sobie, że np. młody, głuchy chłopak, który gra w piłkę, przez cały mecz parkuje na kopercie. To niedorzeczne.

Jako sprawozdawca przed komisją wysunął on propozycję nieuznania żądania zawartego w petycji.

- Dyskutowaliśmy nad tym podczas uchwalania ustawy i jednogłośnie wtedy stwierdzono, że chodzi o osoby, które mają problem z poruszaniem się – dodał prowadzący posiedzenie komisji poseł Grzegorz Raniewicz (PO). – W związku z tym przychylam się do przyjęcia wniosku o nieuznanie żądania autora petycji.

źrodło: www.niepelnosprawni.pl

Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive