image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Od 1 stycznia 2017 r. oboje rodzice, którzy mają 2 lub więcej dzieci z niepełnosprawnością i zrezygnowali z pracy, by się nimi opiekować, będą mieli prawo do świadczeń – zakłada projekt pozytywnie zaopiniowany przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny.
Do tej pory świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek opiekuńczy otrzymywał tylko jeden rodzic, nawet w sytuacji, gdy dzieci z niepełnosprawnością w rodzinie było więcej i gdy zarówno matka, jak i ojciec rezygnowali z pracy, by się nimi zajmować. Przepis ten został zaskarżony do TK, który w listopadzie 2014 r. uznał, że jest on niezgodny z prawem.
 
Korzystniejsze zasady
 
Z propozycją uregulowania sytuacji rodziców wystąpił Senat, przygotowując projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Był on później procedowany w sejmowej podkomisji. Wprowadziła ona dwie zmiany do podstawowego dokumentu.
 
Jak wyjaśniała sprawozdawca podkomisji Ewa Tomaszewska (PiS), posłowie wprowadzili do niego dwie poprawki. Uznali, że w sytuacji, gdy ktoś złożył wniosek o świadczenia na podstawie dotychczasowych przepisów, ale proces przyznania go jeszcze się nie zakończył, otrzyma świadczenia na nowych, korzystniejszych zasadach.
 
Druga zmiana dotyczy wejścia w życie ustawy - senatorowie proponowali, by zaczęła ona obowiązywać 14 dni od momentu ogłoszenia. Podkomisja zmieniła tę datę na 1 stycznia 2017 r. Tomaszewska wytłumaczyła, że ma to związek z możliwościami budżetowymi państwa - w tym roku nie ma na ten cel środków. Wiceminister rodziny Bartosz Marszuk, pytany przez posłów, przyznał, że całoroczny koszt związany z wypełnieniem ustawy to ok. 30 mln złotych.
 
Niekonstytucyjna regulacja ustawy
 
Orzeczenie TK zapadło w związku ze skargą konstytucyjną ojca, któremu odmówiono prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na syna, ponieważ jego żona miała już ustalone prawo do świadczenia na drugie dziecko z niepełnosprawnością.
 
Wcześniej, w październiku 2014 r. TK uznał za niekonstytucyjną inną regulację ustawy o świadczeniach rodzinnych, która uzależniała świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna dorosłej osoby z niepełnosprawnością od wieku, w którym powstała ta niepełnosprawność. Wskazał jednak, że można odmiennie traktować opiekunów dzieci i dorosłych. To orzeczenie również nie zostało jeszcze zrealizowane.
 
 

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.