image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt


Lekarz, który sprawuje opiekę nad osobą niepełnosprawną, może wydać jej zaświadczenie tylko wtedy, gdy brakuje lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.

Zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, która wynosi 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo, jest wymagane w związku z obowiązującymi od 1 stycznia zmianami dotyczącymi czasu pracy osoby z niepełnosprawnością. Według generalnej zasady czas ten wynosi 8 godzin w ciągu dnia i 40 w tygodniu dla wszystkich niepełnosprawnych pracowników, ale osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności mają możliwość zachowania dotychczasowego, krótszego czasu pracy, pod warunkiem przedstawienia specjalnego zaświadczenia. Takie zaświadczenie Wydaje lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników, albo - w razie jego braku - lekarz sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym.
Jak ma postępować pracodawca, gdy pracownik uzyska zaświadczenie swojego lekarza bez wcześniejszej wizyty u lekarza medycyny pracy, przedstawiając je jako podstawę do krótszej pracy? Zdaniem Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON), takie postępowanie jest dopuszczalne jedynie na skutek nieobecności lekarza medycyny pracy.
A jak ma postępować pracodawca w przypadku, gdy pracownik po wizycie u lekarza medycyny pracy, który odmówił wydania potrzebnego zaświadczenia, uda się do swojego lekarza? Jak wyjaśnia BON - o ile badania te następowałyby bezpośrednio po sobie w niezmienionym stanie faktycznym, doprowadziłoby to do bezzasadnego odwrócenia kolejności rozstrzygnięć lekarskich.
– Z odpowiedzi biura nie wynika wprost, że takie działanie jest zabronione, uznanie zaświadczenia będzie więc uzależnione od dobrej woli pracodawcy – mówi Elżbieta Sadło, doradca prawny POPON.
BON odniósł się także do kwestii dotyczącej tego, czy zaświadczenie może być uznane, jeżeli zostało wystawione jeszcze przed 1 stycznia 2012 r. Taki dokument, według biura, będzie skuteczny i uprawniający do krótszego wymiaru czasu pracy.

Źródło: www.praca.gazetaprawna.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.