image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

„Możliwość korzystania z pomocy asystenta osobistego jest kluczowa dla niezależnego życia” – mówią od lat reprezentanci środowiska osób z niepełnosprawnością. Tymczasem w Polsce usługi asystenckie były dostępne jedynie garstce zainteresowanych, najczęściej – beneficjentów projektów, realizowanych przez organizacje pozarządowe.

Dlatego też, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego z kwietnia ubiegłego roku, rząd zaplanował stworzenie systemowych usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnością.

- Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o wspieranie osób niepełnosprawnych, jest asystencja osobista – powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz, podczas inauguracji prac Komitetu Dostępność Plus dla zdrowia 31 stycznia 2019 r. – Będziemy ją finansować z Funduszu Solidarnościowego i z Programu Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER) – dodał pełnomocnik.

Wskazał na fakt, że do tej pory nie istniała sformalizowana forma tego typu usług.

- W tej chwili asystencja jest finansowana przez PFRON w ramach programów powiatowych i wojewódzkich – pod warunkiem oczywiście, że samorządy zdecydują się takie usługi prowadzić – tłumaczył Krzysztof Michałkiewicz. – W różnych miejscach w Polsce ci asystenci funkcjonowali, ale były to działania niesformalizowane i sporadyczne, a sami asystenci nie byli odpowiednio przygotowani i nie było też standardów usług asystenckich, które pozwoliłyby określić zakres usług.

Elastyczne standardy
Odpowiadając na pytania dziennikarek, wiceminister Michałkiewicz poinformował, że w tej chwili opracowywany jest system szkoleń, standardy oraz zakres usług, które świadczyć będzie asystent.

- Nie chodzi o to, by ten asystent był, ale przede wszystkim o to, by był gotowy do świadczenia bardzo różnych czynności. Musi on rozumieć świat osób niepełnosprawnych i wykazywać się empatią – podkreślił wiceminister.

Zapowiedział jednak, że w ramach prac nad standardami usług asystenckich strona rządowa dołoży starań, by były one jak najbardziej elastyczne.

- Chcemy, żeby asystent wykonywał czynności, które pozwolą osobie niepełnosprawnej na poprawę jakości życia i bycie niezależnym. Usługa ta zmieni funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w naszym kraju – zapewnił pełnomocnik.

źródlo: www.niepelnosprawni.pl

Wpłać online

800 200 258BEZPŁATNA INFOLINIA PION kontakt z psychologiem

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.
Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive