image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

Zniżkowe bilety do teatrów i kin, darmowe wejścia do parków narodowych, tańsze kuracje w ośrodkach zdrowia – to wszystko oferują organizatorzy, którzy przystąpili do Karty Dużej Rodziny.

Przypomnijmy, że od początku roku ze zniżek mogą korzystać seniorzy, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu troje dzieci.

Dzięki Karcie Dużej Rodziny seniorzy mogą zagospodarować wolny czas. Z badania „Jakość życia seniorów w Polsce” GUS wynika, że 85 proc. seniorów jest zadowolona z ilości wolnego czasu, który mogą zagospodarować, a 73 proc. jest zadowolona z życia.

Od 1 stycznia 2019 r. prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.

Kultura dla seniora

Zniżki w ramach KDR sprawiają, że seniorzy mogą korzystać z tańszych biletów wstępu do kin, teatrów, operetek. Z badania GUS wynika, że w tej sferze seniorzy mają wciąż ogromne potrzeby. Jeśli chodzi o chodzenie kina, teatrów i na koncerty to jakąkolwiek aktywność wykazuje po 18 proc. seniorów powyżej 65. roku życia. Muzea zwiedza 19 proc. z nich.

Odpowiedzią na te potrzeby są zniżki wraz z KDR. W całej Polsce jest 563 zniżek w obszarze kultury, w tym jest to 227 muzeów, 91 – kin, 45 – teatrów oraz 23 galerii sztuki.

W Teatrze im. Wiliama Horzycy w Toruniu wraz z Kartą Dużej Rodziny jest 40 proc. zniżki wobec ceny biletu normalnego. Seniorzy to ważna i coraz bardziej aktywna grupa w teatrze. Obecnie przychodzi o ok. 15 proc. seniorów więcej niż przed kilku laty. – Do spektaklu "Dziadek do orzechów. Nowe historie" zaprosiliśmy lokalnych seniorów. Podzielili się z nami swoimi historiami, które następnie zostały włączone do scenariusza, a sami seniorzy występują na scenie. Ponadto założyliśmy Teatralną Akademię Seniora, czyli spotkania dyskusyjno-ruchowe, które cieszą się ogromnym powodzeniem – mówi Paweł Paszta, dyrektor ds. artystycznych Teatru im. Wiliama Horzycy w Toruniu. Zniżki dla seniorów wraz z kartą oferuje także sieć kin Cinema 3D, które jest m.in. w Warszawie, Gdańsku, Kaliszu czy Świdnicy.

Poza tym Karta Dużej Rodziny pozwala na darmowe wstępy do parków narodowych. Przykładowo Wielkopolski Park Narodowy jest odwiedzany przez ponad milion turystów rocznie. Przez park biegnie pięć znakowanych szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 85 km. Szlakami tymi wyznaczono 7 tras wycieczkowych pozwalających na poznawanie nie tylko wartości przyrodniczych, ale także kulturowych tego terenu. Osoby odwiedzające park mogą zaplanować spacer z kijami do nordic walking po szlakach pieszych. Poza tym z biletem zniżkowym z KDR (w cenie 2,5 zł) mogą odwiedzić Muzeum Przyrodnicze WPN w Jeziorach. W minionym roku z KDR było 114 gości.

Rabaty na usługi zdrowotne

Dzięki nowym przepisom seniorzy mogą skorzystać z oferty sanatoryjno-wypoczynkowej, korzystając z rabatów wraz z Kartą Dużej Rodziny. W serwisie Empatia pod hasłem „sanatoria” jest szesnaście ośrodków, które oferują takie rabaty. Mieszczą się one w woj. dolnośląskim (6), pomorskim (3), lubelski, podkarpackim i zachodniopomorskim (po 2 w każdym województwie) i świętokrzyskim (1).
– Nasze ośrodki specjalizują się w ofercie pobytów sanatoryjnych bez skierowania. Oczywiste było dla nas, aby przystąpić do programu Karty Dużej Rodziny  – mówi Lucyna Lalik, kierownik marketingu Ośrodka Magnolia i Tulipan w Ustroniu. – Nasze usługi są skierowane głównie do osób starszych i to właśnie dla nich przygotowaliśmy atrakcyjne zniżki w ośrodkach – dodaje. Jest to 10 proc. rabatu na pobyty sanatoryjne klasyczne, 10 rabatu na pobyty sanatoryjne z kuracją ziołami Ojca Grzegorza Sroki.

Z kolei z Sanatorium Uzdrowiskowego, Ośrodka Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej „Oaza” w Inowrocławiu korzystają seniorzy, rodzice i ich dzieci. – Umożliwiamy dostęp do gastronomi, odnowy biologicznej, rekreacji, leczenia uzdrowiskowego – wylicza Sylwia Bąkowska. Dodaje, że korzystający z KDR w sanatorium to głównie mieszkańcy Inowrocławia i okolic, zdarzają się również osoby z całej Polski.
Osoby posiadające kartę uprawnione są do rabatu na następujące usługi: odnowa biologiczna, hotel, gastronomia, wczasy, rekreacja oraz leczenie uzdrowiskowe.
W okresie od maja do września 10 proc., a od stycznia do kwietnia i października do grudnia to 20 proc.

Aktywizacja w ramach polityki społecznej

Seniorzy, w ramach polityki społecznej mają coraz większe szanse na aktywność kulturalną, edukacyjną i sportową. Swoistymi centrami aktywności społecznej są domy i kluby seniorów. Seniorzy mogą brać udział w warsztatach kulinarnych, zajęciach sportowych i mogą realizować swoje pasje.

Dzięki programowi wsparcia w samym 2018 roku powstało 67 dziennych domów Senior+ oraz 193 klubów Senior+. Łącznie w całej Polsce było to 260 lokali. Najwięcej placówek powstało w woj. mazowieckim – 45 (8 domów i 37 klubów), małopolskim  34 (5 i 29) oraz śląskim – 21 (6 i 15). W 2019 roku na kontynuację Senior+ jest 80 mln zł.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje także Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (Program ASOS). Celem tego programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych oraz zagospodarowanie ich potencjału poprzez umożliwienie im aktywności społecznej.

Program zakłada działania jednocześnie w czterech obszarach obejmujących aktywność społeczną seniorów. Chodzi tu o: edukację osób starszych, aktywność społeczną promującą integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, partycypację społeczną osób starszych oraz usługi społeczne dla osób starszych. W 2018 roku do dofinansowania zostało przyjętych 325 ofert na łączną kwotą ok. 38 mln zł. Planowanymi działaniami objętych zostało 106 088 beneficjentów.

źródło: www.mpips.gov.pl

Wpłać online

800 200 258BEZPŁATNA INFOLINIA PION kontakt z psychologiem

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.
Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive