image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Dodatkowy miliard złotych przewidziany w ustawie budżetowej będzie przeznaczony, między innymi, na wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowanie do wynajmu mieszkania przez osoby z niepełnosprawnościami oraz na warsztaty terapii zajęciowej – powiedział prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

Nowelizacja ustawy budżetowej przewiduje, że na wsparcie osób z niepełnosprawnościami w 2022 r. do systemu trafi dodatkowy miliard złotych. Prezes PFRON wskazał, że środki te będą przeznaczone na cztery główne programy: na wypożyczalnię sprzętu dla osób z niepełnosprawnością, dofinansowanie do wynajmu lub dostosowania mieszkania, tworzenie nowych warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej oraz na walkę z problemami komunikacyjnymi osób z niepełnosprawnością.

Nowoczesny sprzęt
Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że wypożyczalnia sprzętu jest przygotowywana we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.

- Chcemy, aby powstała centralna wypożyczalnia, w której będzie można wypożyczyć sprzęt nowoczesny, innowacyjny i trudno dostępny – podkreślił.

Przypomniał jednocześnie, że już teraz PFRON dofinansowuje wkład własny osoby niepełnosprawnej na zakup sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, który Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie do ustalonego limitu.

Kolejnym przygotowywanym przez PFRON programem jest wsparcie mieszkaniowe dla osób z niepełnosprawnością.

- Myślimy zarówno o wsparciu w zamianie mieszkania, jeśli nie można go dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jak i o pomocy w wynajęciu mieszkań przez te osoby z niepełnosprawnością, które ze względu na pracę będą musiały zmienić miejsce zamieszkania. Chcemy także dofinansowywać społeczności mieszkaniowe osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością – program ten głownie będzie realizowany przez organizacje pozarządowe – powiedział prezes Michałkiewicz.

Nowe WTZ i ZAZ
Szef PFRON zapowiedział również tworzenie nowych warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej.

- Ciągle mamy „białe plamy” powiatów, w których takich warsztatów nie ma. Wiemy także, że do warsztatów terapii zajęciowej bardzo często chętnych jest znacznie więcej niż miejsc, a rotacja jest niewielka. Dlatego chcemy dofinansować tworzenie nowych takich miejsc, jednocześnie przejmując odpowiedzialność za finansowanie ich działalności. Obecnie są one w 90 proc. finansowane z naszych środków, a w 10 proc. muszą je dofinansować samorządy. Teraz chcemy przez pierwszy okres finansować je w 100 proc. – powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

Mobilność
Szef PFRON powiedział, że przygotowywany jest również program dofinansowania osobom z niepełnosprawnością zakupu dodatkowych godzin szkoleniowych jazdy samochodem. Zwiększony ma być także poziom dofinansowania na dostosowanie samochodu do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także dofinansowania na zakup przez gminy samochodu przystosowanego do przewozu osób na wózkach.

- To bardzo ważne, żeby osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mogły dotrzeć do miejsca pracy, rehabilitacji lub na spotkanie w kawiarni, restauracji – powiedział.

źródło: www.gov.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.