image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Trybunał Konstytucyjny RFN ogłosił, że ustawodawca powinien „natychmiast podjąć środki ostrożności”, by chronić osoby niepełnosprawne w przypadku tzw. triażu w szpitalach. Skargę do TK złożyło dziewięć osób z niepełnosprawnością i osłabionych z powodu chorób. Obawiały się, że bez odpowiedniego przepisu zostaną odrzucone przez lekarzy jako pacjenci „mniej rokujący”.

zdjęcie : lekarz wypełniający dokumenty

Rozpatrywanie skargi konstytucyjnej toczyło się w TK w Karlsruhe od połowy 2020 roku. Pilny wniosek w tej sprawie został początkowo odrzucony przez sędziów, którzy „latem 2020 roku nie widzieli powodu do pośpiechu: rozprzestrzenianie się pandemii i obłożenie na oddziałach intensywnej terapii nie wskazywało wówczas, by miało dojść do segregacji pacjentów” – opisuje portal RND.

Jednak obecna, czwarta fala koronawirusa w wielu regionach Niemiec doprowadziła niedawno szpitale do granic możliwości, a część pacjentów była w związku z tym transportowana do innych miejsc w kraju. Dodatkowo eksperci ostrzegają, że rozprzestrzenianie się wariantu Omikron może spowodować jeszcze bardziej dramatyczny rozwój sytuacji.

Ustawa Zasadnicza RFN stanowi: „Nikt nie może być poszkodowany z powodu swojej niepełnosprawności”. Sędziowie zajęli się przede wszystkim kwestią, „czy i kiedy działania ustawodawcze są wymagane przez konstytucję w celu wypełnienia obowiązku państwa do ochrony osób niepełnosprawnych”. Ponadto chcieli zbadać „zakres ustawodawcy do oceny i kształtowania zasad podejmowania decyzji o priorytetyzacji medycznej”.

Czytaj także: USA. „Segregacja do respiratora”. Osoby z niepełnosprawnością na straconej pozycji. Protestują

Obawa mniejszych szans na opiekę medyczną
Słowo „triaż” pochodzi od francuskiego czasownika „trier”, oznaczającego sortowanie lub wybieranie. W medycynie odnosi się do sytuacji, w której lekarze muszą decydować, kogo z pacjentów ratować i w jakiej kolejności - na przykład w przypadku, gdy do szpitali jednocześnie trafia tak wielu ciężko chorych pacjentów z koronawirusem, że brakuje łóżek na intensywnej terapii. „Zalecenia kliniczno-etyczne” w przypadku konieczności zastosowania procedury triażu opracowało, wraz z innymi specjalistycznymi towarzystwami, Niemieckie Interdyscyplinarne Stowarzyszenie Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej (Divi).

Powodowie byli zaniepokojeni wymienionymi tam kryteriami selekcji pacjentów, ponieważ „pewną rolę odgrywa również słabszy stan pacjenta i jego schorzenia współistniejące”. Obawiali się więc, że będą mieli mniejsze szanse na pomoc i opiekę medyczną ze względu na swoje „statystycznie mniejsze szanse na przeżycie” i wezwali do wprowadzenia regulacji prawnej w tym zakresie.

„Taka ustawa miałaby również tę zaletę, że mogłaby podlegać kontroli sądowej” – podkreśla RND.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.