image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Od 1 września 2017 r. samorządy będą miały obowiązek przeznaczyć na edukację uczniów z niepełnosprawnością taką kwotę, jaką na ten cel otrzymały w subwencji oświatowej w danym roku. Chodzi o 6 mld zł rocznie – podaje dziennik Rzeczpospolita.
To efekt zmiany ustawy o systemie oświaty, która wejdzie w życie na początku przyszłego roku. Do tej pory – w latach 2015 i 2016 – obowiązek pełnego wydatkowania subwencji oświatowej na potrzeby uczniów z niepełnosprawnością był zapisany w ustawie okołobudżetowej. Teraz będzie na stałe wpisany do Ustawy o systemie oświaty.
 
Zakończy to ciągłe spory między rodzicami dzieci z niepełnosprawnością a władzami samorządowymi na temat wykorzystania pieniędzy z subwencji oświatowej. Teraz wszystkie te pieniądze będą kierowane na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dziecka z niepełnosprawnością np. opłacenie asystenta lub nauczyciela wspomagającego. Przykładowo na ucznia z autyzmem gmina otrzymuje 50 407 zł. subwencji oświatowej.
 
Oczekiwanie na rozwiązanie systemowe
 
– Oznacza to zabezpieczenie interesów dzieci z niepełnosprawnościami i koniec obaw, czy w kolejnym roku pieniądze na ich edukację będą zagwarantowane – komentuje dla dziennika Rzeczpospolita zmianę przepisów Paweł Kubicki ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera Nie-Grzeczne Dzieci. – Cały czas jednak oczekujemy na wprowadzenie rozwiązania systemowego, bo to, co jest przeniesione z ustaw okołobudżetowych do prawa oświatowego nadal jest tylko rozwiązaniem prowizorycznym – zaznacza w rozmowie z Rzeczpospolitą Paweł Kubicki.
 
Nowe przepisy i sytuacja uczniów z niepełnosprawnością będą jednym z tematów październikowego posiedzenia międzyresortowego zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin.
 
źródło: www.mpips.gov.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.