image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

4 maja ruszą zgłoszenia na szczepienia w zakładach pracy. Na razie nie wskazujemy dokładnej daty pierwszych szczepień w tych placówkach z uwagi na kolejne zmiany w dostawach. Producenci dostarczą do Polski o 1 mln 100 tys. szczepionek mniej niż wstępnie deklarowali.

Mimo perturbacji, udaje się nam przyspieszać Narodowy Program Szczepień, choć opóźnienia w dostawach będą miały wpływ na cały proces szczepień.

zgłoszeń - 4 maja. W tle zdjęcie szczepienia: starszy lekarz podaje szczepionkę młodemu mężczyźnie.
–  Przekroczyliśmy 10 mln 300 tys. wykonanych szczepień pierwszą i drugą dawką. To efekt przyspieszania naszego programu. Nasze działania są jednak uzależnione od dostaw szczepionek  – informował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. szczepień, także szef KPRM Michał Dworczyk. Rząd wdraża kolejne rozwiązania przyspieszające Narodowy Program Szczepień.

Szczepienia w zakładach pracy

4 maja ruszą zgłoszenia na szczepienia w zakładach pracy. Będzie to możliwe tylko w tych miejscach, gdzie pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu. Zakład pracy może zgłosić:

pracowników zakładów pracy,
członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych,
osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą),
studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa),
członków rodzin tych osób.
Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników. Sam system zgłoszeń będzie prosty i szybki. Wystarczy wypełnienie formularza, który od 4 maja będzie dostępny na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Szczepienia będą realizowane zgodnie z kolejnością zgłoszeń. – Z uwagi na problemy z dostawami, nie chcemy teraz wskazywać konkretnej daty pierwszych szczepień w zakładach pracy – powiedział Michał Dworczyk. – Ruszamy z rejestracją już na początku maja. Chcemy mieć gotowy system i sprawnie ruszyć z całym procesem sczepień w zakładach pracy, gdy tylko ustabilizuje się sytuacja z dostawami – wyjaśnił szef KPRM.  

Sprawdź szczegółowe informacje dotyczące szczepień w zakładach pracy

Konsekwencje mniejszych dostaw

O 1 mln 100 tys. mniej dawek szczepionek przeciw Covid-19 trafi do Polski. Niestety po raz kolejny producenci nie wywiązują się z obietnic i przekazują nam mniejsze ilości preparatu w stosunku do wcześniejszych deklaracji. Mniejsze dostawy odbiją się na realizacji Narodowego Programu Szczepień, choć rząd stara się aby konsekwencje nie były dotkliwe. – Zmniejszone dostawy będą miały wpływ na – mam nadzieję – nieduże opóźnienia w uruchamianiu kolejnych Punktów Szczepień Powszechnych. Prosimy samorządowców, którzy niecierpliwą się, o zrozumienie dla obecnej sytuacji oraz elastyczne podejście – powiedział Michał Dworczyk.

Rząd rozbudowuje mapy punktów szczepień. Do już istniejących 6,5 tys. punktów dodajemy kolejne. Aktualnie mamy już ponad 7 tys. miejsc, w których podawane są preparaty chroniące przed Covid-19. Chcemy, aby szczepionki były dzielone sprawiedliwie, dlatego nowe punkty otwieramy w miejscowościach, w których dostępność terminów jest mniejsza niż np. w Warszawie.

Mimo przeszkód szczepimy się szybciej – tygodniowo o 200 tys. więcej

Choć kolejny raz borykamy się z zawirowaniami w dostawach szczepionek, udaje się nam realizować wcześniej złożone deklaracje. Zapowiadane przez rząd pod koniec marca przyspieszenie programu szczepień staje się faktem. Już teraz szczepimy o ok. 200 tys. osób więcej tygodniowo. W ubiegłym tygodniu szczepionkę przyjęło ok. 1 mln 400 tys. osób.  W tym – liczba wykonanych zastrzyków ma przekroczyć 1 mln 600 tys. Zagęszcza się też mapa punktów szczepień i pojawiają się nowe formy – miejsca przyjmowania preparatu. To nie tylko wspomniane wyżej szczepienia zakładów pracy. Działają już punkty drive-thru. Chcemy wdrażać kolejne rozwiązania, m.in. szczepienia w aptekach. Informacje na ten temat będziemy przekazywać na bieżąco.

Zapisz się na szczepienie! Rejestracja bez problemów

26 kwietnia ruszyły zapisy na sczepienie dla osób urodzonych w 1974 i 1975 roku. W kolejnych dniach rejestracja będzie przebiegać zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem:

27 kwietnia – roczniki 1976-1977,
28 kwietnia – roczniki 1978-1979,
29 kwietnia – roczniki 1980-1981,
30 kwietnia – roczniki 1982-1983,
1 maja – roczniki 1984-1985,
3 maja – roczniki 1986-1987,
4 maja – roczniki 1988-1989,
5 maja – roczniki 1990-1991,
6 maja – roczniki 1992-1993,
7 maja – roczniki 1994-1996,
8 maja – roczniki 1997-1999,
9 maja – roczniki 2000-2003.
–  System działa bez zakłóceń. Zachęcamy wszystkich do rejestracji – mówił Michał Dworczyk. – My będziemy z programem cały czas przyspieszać w miarę dostępności szczepionek. Zaangażowanie w cały proces punktów szczepień, pielęgniarek, ratowników, lekarzy jest olbrzymie. Za to wszystkim dziękuję – dodał pełnomocnik rządu ds. szczepień.

28 kwietnia odbędzie się rejestracja osób w wieku 30-39 lat, które wypełniły formularz dostępny w I kwartale tego roku na gov.pl/szczepimysie. 4 maja z tego przywileju będą mogły skorzystać także osoby w wieku 18-29 lat, które chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowały między styczniem a marcem tego roku.

źródło: www.gov.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.