image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Jeśli chcemy przestawić rozwój usług społecznych, czyli zarówno opiekę całodobową, długoterminową na opiekę bardziej w miejscu zamieszkania, to musimy też stworzyć system i mieć na to środki – mówił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas panelu o „Deinstytucjonalizacji w polityce społecznej” na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Podkreślił, że ostateczny projekt strategii deinstytucjonalizacji, który wychodzi z ministerstwa rodziny mówi o rozwoju usług społecznych.

- Jest on rozpisany do 2035 r. i wbrew pozorom nie jest to długi okres. Zmiany idą w kierunku wzmocnienia opieki w miejscu zamieszkania poprzez usługi opiekuńcze, asystenckie – i tutaj nieodzowny jest samorząd i organizacje pozarządowe. Nie da się tego zrobić z pozycji ministerstwa czy rządu – mówił wiceminister Szwed. – I druga kwestia to wspieranie mieszkalnictwa wspomaganego, treningowego, a na końcu opieka instytucjonalna. Dziś to są DPS-y – dodał.

Jak zmienić system?
Wiceminister przyznał, że toczy się zażarta dyskusja z organizacjami, które zajmują się tym obszarem usług, gdyż niektórzy są zwolennikami całkowitej likwidacji domów pomocy społecznej.

- Nie ukrywam, że należę do przeciwników takiego rozwiązania, bo uważam, że jeśli mamy coś zlikwidować, to musimy mieć coś w zamian – powiedział Stanisław Szwed. – Ale jestem zwolennikiem tego, żebyśmy opiekę długoterminową w postaci DPS-ów zmieniali, żeby DPS-y mogły też świadczyć inne usługi, nie tylko opiekę całodobową, ale może też wytchnieniową, może inne usługi – dodał.

Podkreślił, że w debacie na ten temat często mówi się o tym, że DPS-y to molochy. Przytoczył dane, które wskazują, że w Polsce jest 156 domów pomocy społecznej, które mają do 50 mieszkańców.

- W przedziale 50-100 mieszkańców mamy 402 jednostki. I mamy 13 jednostek w całej Polsce, gdzie mieszka powyżej 300 osób – mówił.

Bez rewolucji
Wiceminister podkreślił, że nie można zrobić rewolucji w systemie.

- On wymaga zmian, ale nie rewolucji – podsumował.

Obecnie projekt strategii rozwoju usług społecznych czeka na wpis do prac programowych rządu, a potem musi przejść standardową drogę legislacyjną.

Strategia, jak powiedział wiceminister, nie rozwiązuje problemu, a wyznacza kierunki, za strategią muszą iść zmiany ustaw i środki.

IV edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni odbywało się w dniach 26 i 27 sierpnia 2021 r

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.