image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Według danych przesłanych nam przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do 18 marca wydano 4609 decyzji dotyczących oceny skali potrzeby wsparcia, niezbędnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Ponad jedna trzecia osób otrzymała ilość punktów uprawniających do najwyższej kwoty świadczenia wspierającego, czyli 220 procent renty socjalnej.

1 stycznia weszła w życie Ustawa o świadczeniu wspierającym. Jest ono przyznawane na podstawie poziomu potrzeby wsparcia ustalanego w skali od 0 do 100 punktów, na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o ustalenie potrzeby wsparcia, przy zastosowaniu formularza w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności, a także na podstawie informacji wskazanych w kwestionariuszu samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem. Zasady określania potrzeby wsparcia są zawarte w rozporządzeniu z 29 listopada 2023 roku.

Najpierw ocena, potem świadczenie
Pierwszym krokiem, by otrzymać świadczenie wspierające jest uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie takiej decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia można składać do wojewódzkich i powiatowych zespołów od 1 stycznia 2024 r. Po otrzymaniu decyzji osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Wniosek o świadczenie wspierające do ZUS można złożyć najwcześniej w miesiącu, w którym decyzja stała się ostateczna. Jeżeli osoba zainteresowana świadczeniem złoży wniosek wcześniej, ZUS pozostawi go bez rozpatrzenia ponieważ prawo i wysokość świadczenia wspierającego są ustalane na podstawie decyzji , w której jest wskazany okres oraz liczba przysługujących punktów potrzeby wsparcia. Więcej informacji można znaleźć w artykule ze stycznia tego roku .

Zgodnie z ustawą świadczenie wspierające przysługuje miesięcznie w wysokości:

· 220% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 95 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia,

· 180% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 90 do 94 punktów w skali potrzeby wsparcia,

· 120% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 85 do 89 punktów w skali potrzeby wsparcia,

· 80% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 80 do 84 punktów w skali potrzeby wsparcia,

· 60% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 75 do 79 punktów w skali potrzeby wsparcia,

· 40% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 70 do 74 punktów w skali potrzeby wsparcia.

Co ważne świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby, które otrzymają między 87 a 100 punktów. mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z między 78 a 86 punktami od 2025 r, a osoby z między 70 a 77 punktami od 2026 r.

Jak działa ocenianie potrzeby wsparcia?
Zgodnie z informacjami udostępnionymi nam przez Ministerstwo w tej chwili działa 1231 składów ustalających poziom potrzeby wsparcia, w tym 544 w formie wyjazdowej. Podjęły one już 4609 decyzji dotyczących ustalania potrzeby wsparcia. Ponad jedna trzecia osób (1745), które otrzymały decyzję o ocenie potrzeby wsparcia, uzyskała między 95 a 100 punktów, czyli ma prawo do najwyższego świadczenia w wysokości 220 procent renty socjalnej. Jednocześnie aż 1395 osób otrzymało poniżej 70 punktów, co oznacza, że nie kwalifikują się one do otrzymywania świadczenia wspierającego. Między 70 a 74 punktów otrzymało 216 osób, między 75 a 79 170, między 80 a 84 209, między 85 a 89 338, a między 90 a 94 536 osób.

Co ważne świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby, które otrzymają między 87 a 100 punktów. mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z między 78 a 86 punktami od 2025 r, a osoby z między 70 a 77 punktami od 2026 r.

Jak wygląda proces oceny?
Nasza redakcja skontaktowała się z osobami, których bliscy zostali poddani ocenie skali potrzeby wsparcia. Jedną z nich była pani Elżbieta, mama 33-letniej córki z MPD.

Jadąc komisję, byłam pełna obaw co do zachowania córki, tego, co będzie mówiła — opowiada pani Elżbieta — Przyjechałyśmy na parking na 15 min przed umówioną godziną komisji. No i się zaczęło. Za nic w świecie córką nie chciała wysiąść z auta. W końcu zostawiłam ją w samochodzie i szybko poszłam do urzędu. Tam Panie z komisji niemal bez namysłu zorganizowały rozmowę w samochodzie. Początkowo córką nie chciała rozmawiać, ale po chwili się wyluzowała i odpowiadała na pytania – wspomina kobieta. Pani Elżbieta zauważyła, że panie ze składu orzekającego zadawały pytania uzupełniające, które pozwoliły lepiej ocenić to, jakiego wsparcia potrzebuje jej córka. Ostatecznie jej potrzeba wsparcia została oceniona na 99 punktów.

Inaczej pracę komisji ocenia pani Halina, której dorosła córka otrzymała 70 punktów.

- Patrzyłam na to z boku, siedząc z córką w gabinecie, ale niestety osoby z komisji nie reagowały na to, że ja chcę powiedzieć coś, czego córka nie potrafiła. Pytania były bardzo podchwytliwe, a ona jest na granicy normy intelektualnej i była zestresowana — opowiada mama 44-letniej kobiet z niepełnosprawnością — Moja córka ma orzeczony stopień znaczny i brak samodzielnej egzystencji ze względu na schorzenia neurologiczne, ortopedyczne i niedowidzenie. Córka wymaga opieki praktycznie cały czas. Nie potrafi sama poruszać się w obcym dla niej miejscu, nie ma szans, żeby coś sama załatwiła w urzędzie czy przychodni. W domu również wymaga pomocy w wielu czynnościach, na przykład w schodzeniu po schodach, a mieszkamy na czwartym piętrze. Sama ma też córkę z niepełnosprawnością, więc opiekuję się obiema – tłumaczy kobieta.

Pani Halina już rozpoczęła proces odwoływania się od decyzji składu ustalającego poziom potrzeby wsparcia.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.