image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Sparaliżowany od pasa w dół mężczyzna odzyskał czucie w nogach dzięki innowacyjnej operacji wykonanej we wrocławskim szpitalu. Lekarze z Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich przeszczepili tzw. glejowe komórki węchowe do uszkodzonego rdzenia kręgowego pacjenta. O sprawie informuje BBC.

Kilka lat temu Dariusz Fidyka padł ofiarą brutalnego napadu. W jego wyniku mężczyzna miał całkowicie przerwany rdzeń kręgowy. Dzięki pionierskiej operacji jest teraz prawdopodobnie pierwszą osobą na świecie, która po takim urazie rdzenia odzyskała czucie w nogach.

Do rekonstrukcji uszkodzonego rdzenia zespół lekarzy pod kierownictwem dra Pawła Tabakowa wykorzystał tak zwane glejowe komórki nerwowe. Komórki są odpowiedzialne m.in. za regenerację neuronów i przywracanie zmysłu powonienia po przebytym przeziębieniu. Wrocławscy lekarze pobrali od pacjenta znajdującą się u nasady nosa tkankę, zwaną opuszka węchową, następnie namnożyli komórki i po dwóch tygodniach wszczepili je pacjentowi. Zespół wykonał około 100 mikrozastrzyków nad i pod miejscem, w którym doszło do przerwania rdzenia.

Następnie z kolana pacjenta pobrano fragment nerwu, którym zasklepiono ubytek w rdzeniu. Zdaniem naukowców, komórki glejowe zadziałały jak stymulator regeneracji, a przeszczepiony z kolana nerw – jak pomost łączący 8-milimetrowy ubytek w rdzeniu.

Operacja miała miejsce dwa lata po wypadku Dariusza Fidyki. Mężczyzna był sparaliżowany, a jego organizm nie reagował na żadne inne metody leczenia. Pierwsze symptomy tego, że operacja się udała, zauważono już po trzech miesiącach od zabiegu, gdy nastąpił przyrost mięśni w nogach pacjenta. Po pół roku od operacji Dariusz Fidyka był w stanie wykonać pierwszy krok przy poręczach do rehabilitacji. Teraz, dwa lata po operacji, mężczyzna może samodzielnie prowadzić samochód i poruszać się za pomocą chodzika.

- Gdy nie ma się czucia w prawie połowie ciała, człowiek czuje się bezradny, ale gdy ono powraca, to jakbyś narodził się na nowo. Uważam, że jest szansa na to, że kiedyś będę całkowicie niezależny – przyznał w rozmowie z BBC Dariusz Fidyka.

Zarówno komórki glejowe, jak i nerwowe zostały pobrane z organizmu pacjenta. Nie było więc obaw przed ich odrzuceniem, a pacjent nie musi przyjmować leków immunosupresyjnych. Badania wykazały też, że w wyniku leczenia zniknął ubytek w rdzeniu kręgowym pacjenta.

Polskiemu zespołowi pomagał prof. Geoffrey Raisman z londyńskiego uniwersytetu UCL, prekursor tego typu badań. Zarówno badania, jak i zakończona sukcesem operacja oraz dwuletnia rehabilitacja nie mogłyby być możliwe, gdyby nie pomoc fundacji Nicholls Spinal Injury Foundation oraz UK StemCell Foundation.

Założycielem tej pierwszej jest szef kuchni David Nicholls, którego syn Daniel jest sparaliżowany od 2003 r. Do tej pory organizacje charytatywne przeznaczyły milion funtów na sfinansowanie badań w Londynie i kolejne 240 tysięcy funtów na prace w Polsce. Lekarze mają nadzieję w ciągu najbliższych lat wyleczyć kolejnych 10 pacjentów z Polski i Wielkiej Brytanii.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.